Stanford’dan Tam Burs Kazanan Neval Çam

Stanford'dan Tam Burs Kazanan Neval Çam

Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi Neval Çam, işaret dilini tercüme eden yazılımıyla dünyaca ünlü Stanford Üniversite'sinden tam burs aldı!

17 Aralık 2017 - 20:01

Henüz 16 yaşında olmasına rağmen işaret dilini tercüme eden bir yazılım geliştiren Neval, kendisinden 10-15 yaş daha büyük adayların bulunduğu bu yarışmada Microsoft tarafından yılın en başarılı kadın yazılım girişimcisi seçilmesi de en az aldığı kabul kadar önemli ve değerli.

Neval'in en büyük hayallerinden biri önemli bir bilim ve teknoloji merkezi olan Stanford Üniversitesi’nde eğitim almaktı.

Amacına giden başarı yolunun temellerini ise sınıf arkadaşıyla birlikte attı. Henüz 10. sınıf öğrencisiyken, “Leap Motion Aracılığıyla İşaret Dili Tercüme Cihazı”nın geliştirilmesinde önemli bir rol oynadı.  

Projede, işitme ve konuşma engelli kişilerin günlük hayatlarında işaret dilini bilmeyenler ile de rahatça iletişim kurabilmesine olanak sağlıyor.

Akıllı telefon ve cihazlarda da kablosuz olarak kullanılabilecek şekilde tasarlanacak olan program işaret dilini anında tercüme ederek iletişimdeki engelleri ortadan kaldıracak!

Neval’in henüz 16 yaşında geliştirdiği yazılımın üzerinde çeşitli üniversiteler çalışıyor.

Yurtdışı giriş sınavlarında da yüksek notlar aldığını anlatan Neval “Ancak kabullerde önemli olan notlar değil, projeler. Özellikle Stanford Üniversitesi lise hayatı boyunca yaptığınız projeleri kriter olarak alıyor. Benim kabulümde de geliştirdiğimiz cihazın yanı sıra okulun folklor grubuyla katıldığım Avrupa turneleri de etkili oldu. Kabul mektubumda ‘farklı kültürlere kolayca uyum sağlayabileceğinize kanaat getirilmiştir’ yazıyordu” dedi.

Neval'in eğitiminin ardından Türkiye'ye dönmek, ülke insanına faydalı olmak gibi hedefleri var.

Stanford Üniversitesi’nde yapay zekâ teknolojileri üzerine çalışmak istediğini anlatan Neval “Bu konu maalesef Türkiye’de başlangıç noktasında bile değil. Gelecekte çok daha yoğun kullanılacak, herkes insansız araçlara binecek” dedi. 

Mezun olduktan sonra Türkiye’de kendi yapay zekâ laboratuvarını kurmak istediğini söyleyen Neval “Eğitimimi tamamladıktan sonra Türkiye’ye geri döneceğim. Kendi ülkeme kendi insanlarıma faydalı olmak istiyorum” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eskişehir, New York'u Solladı
Eskişehir, New York'u Solladı
The Turks Amazon'da E Kitap 9.99 Dolar
The Turks Amazon'da E Kitap 9.99 Dolar