Sudan’da Aziz Yıldırım sürprizi!

Sudan'da Aziz Yıldırım sürprizi!

Resmi temaslarda bulunmak üzere Sudana giden Cumhurbaşkanı Erdoğan Savakin ziyaretinde de ülkede yaşayan Türkler ve Sudan halkı tarafından sevgi gösterileriyle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve mevkidaşı El-Beşir'in katılımıyla iki ülkenin  iş adamları arasında gümrük binasında iş birliği anlaşması imzalandı. Anlaşmaya, Türk tarafından Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı ve iş adamı Aziz Yıldırım imza  koydu.

26 Aralık 2017 - 12:33

Afrika turuna çıkan Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan,dün gittiği Sudan'da Cumhurbaşkanı  Ömer El Beşir tarafından havalimanında resmi törenle karşılandı. Erdoğan gelmeden ülkede caddelere  fotoğrafları asıldı, Türk bayraklarıyla sokaklara çıkan vatandaşlar Erdoğan'a yol boyunca sevgi gsöterilerinde bulundu. Sudan sokaklarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sevgi gösterisi bugün de sürdü.SAVAKİN ADASIN'A GAÇTİ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sudan  Cumhurbaşkanı Ömer El-Beşir ile Sudan'ın Kızıldeniz kıyısındaki  Sevakin  Adası'nda incelemelerde bulundu.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, güzergah boyunca ellerindeki Türkiye ve Sudan  bayraklarıyla kendisine sevgi gösterisinde bulunan Sudanlıları selamladı. Sevakin Adası'nda incelemelerde bulunan Erdoğan, buradaki Hanefi ve  Şafi camileri ile gümrük binasını gezdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindekilerle Hanefi Camisi'nde namaz  kıldı.

ANLAŞMALAR İMZALANDI!  

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve mevkidaşı El-Beşir'in katılımıyla iki ülkenin  iş adamları arasında gümrük binasında iş birliği anlaşması imzalandı. Anlaşmaya,  Türk tarafından Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı ve iş adamı Aziz Yıldırım imza  koydu.   İmza töreninin sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, 250 yıllık Osmanlı  parası hediye edildi. 

OSMANLI GÜVENLİĞİ SAVAKİN'DEN SAĞLIYORD!

Sevakin, geçmişte Nubye bölgesinin en önemli limanı olarak  biliniyordu. Osmanlı döneminde ise denizden gelecek tehlikelere karşı Kızıldeniz ve  Hicaz'ın güvenliği Sevakin Adası üzerinden sağlanmaktaydı. Afrika'nın dünyaya açılan kapısı konumundaki adada, tarihi Osmanlı  limanı ile gümrük binası, Hanefi ve Şafi camileri, muhafaza binası gibi önemli  eserler bulunuyor.  Sudan'ın turizm sektörünün gelişmesine katkı sağlanması amacıyla  2011'de başlayan çalışmalarla Osmanlı dönemine ait Hanefi ve Şafi camileri ile  gümrük binası TİKA tarafından restore edildi.  Öte yandan, 2016'da başlayan muhafaza binasının restorasyon  konusundaki çalışmaları devam ediyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Whitey Bulger lawyer says he will sue over prison killing
Whitey Bulger lawyer says he will sue over prison killing
New Jersey'de Uçak Golf Sahasına Acil İniş Yaptı
New Jersey'de Uçak Golf Sahasına Acil İniş Yaptı