TADF Başkanı Tekman İddiaları Cevapladı

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Tulga Tekman, son günlerde federasyondan ayrılan bir grubun iddialarına cevap verdi. TADF kanalında cevaplandıran Tekman, Türkiye'den gelen parayı Federasyonun yapısını ve TASC ile olan ilişkileri anlattı.

TADF Başkanı Tekman İddiaları Cevapladı
15 Ekim 2019 - 21:39

Tulga Tekman, katıldığı TADF kanalında iddiaları yanıtladı. 2016 yılından beri Federasyonun Başbakanlık tanıtma fonunda herhangi bir yardım almadığını vurgulayan Tekman "Biz sırtımızı hiç bir tarikata, hiç bir cemaate, hiç bir siyasi partiye, hiç bir bilinmeyen odaklara dayamadık. Dayadığımız tek bir yer var. Çok değerli Türk Amerikan toplumuna sırtımızı dayadık. Bu değerli toplumdan destek alıyoruz. 4 yıldır Anavatanımızdan maddi bir destek almıyoruz. Tüm ulusal bayramlarımızı ve Türk İslam aleminin sorunları masaya yatırdığımız her türlü maddi manevi desteği buradaki toplumdan alıyoruz. Biz politika üstü bir kurumuz." dedi.

Son 5-6 yıldır Amerika Türk toplumu üzerinde oynanan oyunlar olduğunu iddia eden Tulga Tekman "Türk Amerikan toplumuna siyaset sokulmak istedi. Taraf olmadığı için zarar verdirilmeye çalışılıyor. Bu tür saldırılar gelmiş geçmiştir. Bundan sonra gelecektir. Bizler bu işi Türkün davası olarak görüyoruz. Bizler tüzüğümüze kural ve kanunlara uyarak görevimizi kitabına uygun olarak, Türk davasının savunarak görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Kaynaklarımız güçlü olsaydı, çok başarılı işler yapılırdı." diye konuştu.

2019 yılındaki Türk Günü Yürüyüşüne katılımın çok fazla olduğunu aktaran "Türk Günü Yürüyüşü, Türklerin Manhattan sokaklarına yansımasıdır. Bu yürüyüş karalama kampanyalarını yapanlara ve gündeme getirenlere örnek olsun. 27 Ocak 2019'da göreve geldiğimizde destek ve yardım gelmiyordu. Bizde arkadaşlarımızla birlikte bir karar aldık. 50-60 yıllık derneklerimiz var. Bir yemin ettik, 1919'un 100. yılında Atamızın askerleri diyorsak, onun mirasını yaşatmak için söz verdik. Biz bunu deyince Türk Amerikan toplumu sahip çıktı. Biz yine durmadık, kapı kapı dolaştık. Gezmediğimiz yer kalmadı. Herkese ulaştık. Böylece Türk Amerikan toplumu bize destek verdi. Bu Türk Amerikan toplumuna mal olmuş bir yürüyüş. Bu yıl 27 bin 275 dolar parayla bu yürüyüşü gerçekleştirdik. Çelik, Zara ve diğer arkadaşlarımız 19 Mayıs için geldi. Şansın Tüzün sadece bizim için geldi. Murat Çelik hepsi Türk Amerikan toplumu için geldiler." diyerek anlattı.

Federasyonun hesaplarının sosyal medyada tartışılmasının doğru olmadığını dile getiren TADF başkanı Tulga Tekman, "Başka toplumların federasyonları böyle birşeyi kabul edebilir mi? Bunlar karşı diasporaların ellerine koz vermektir. Bu tür olaylar sadece TADF'ı yıpratır. Bunlar Kongrelerde tartışılmalıdır. Dışarıda konuşulmaz. Madde 36'ya göre, İcra kurulunu başkan seçer. Başkan uyumlu çalışamadığı takdirde, biz bazı arkadaşlarla yollarımızı ayırmak zorunda kaldık. Bazı arkadaşların icra kurulumuza yaptığı hakaretler küfürler, yönetim ortamın gerginleşmesi kurullarına yansıması istenmeyen durumlar. Bu insanlarımızı önce uyardık ama mecbur kalınca 4 arkadaşımızla yollarımızı ayırmak zorunda kaldık. Federasyonumuz ego tatmin yeri değildir. Eleştiri tozu hakarete varan düzeye gelirse, çalışamayacağımıza karar verdik. Yaptıkları karalama kampanyası topluma federasyona zarar vermiştir." dedi.

Federasyonun hesaplarının şeffaf olduğunu vurgulayan "Para gelince paranın nereye harcandığını hesabını verirsiniz. Daha önce 200-300 bin dolar giriş oluyordu. Ama bizim bir bütçemiz yok. Sadece 27.275 bağış var. Bunuda saymanımız açıklıyor. Türk insanının içinde bir şey var. Çamur at izi kalsın. Türkiye'den bavullar dolusu dolarlar geldi gibi dedikodular. Türkiye'den bir tek bayrak geldi. Başka da birşey gelmedi. İspatlayın derse ispatlayamıyorlar. Mahkemeye gitseler yine ispatlayamazlar." şeklinde konuştu.

New York Başkonsolosu ile tek görüşmenin olay olduğunu dile getiren Tulga Tekman "14 Temmuz'da icra kurulu olarak bir görüşme talebinde bulunduk. Sayın başkonsolos telefonla tek görüşmek istediğini söyledi. Değerli bir başkonsolosumuzun bu isteğini icra kuruluna anlattım. Gittik görüştük, Desteklerini istedik. Söylentileri mesnetsiz buluyorum." diye konuştu.

TASC'ın toplumla buluşma programında Federasyonun olduğunu aktaran Tekman, "2 yıl bir takım talihsizlikler yaşandı. İsmimiz okunmadı. Bu yılda 2 kişilik kontejan ayrıldı. Biz New York ve çevresindeki Dernek başkanlarıyla katılmak istediğimi söyledim. Toplantıda isminin olmasını istedik. Bize son güne kadar olumlu bir yanıt gelmedi. Yönetim kurulu dernek başkanların çoğu o toplantıda varlar. Cumhurbaşkanına sahip çıktık. Bundan sonrada sahip çıkmaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın sekreterliğine bir toplantı için görüşme talep ettik. Yoğun toplantılardan cevap verilmedi. Bu gibi şeyleri biz büyütmüyoruz. Bir sorunumuz sıkıntımız olamaz." diyerek açıklamada bulundu.

29 yıldır Türk Amerikan toplumuna hizmet ettiğini fakat son günlerde tehdit hakaret ve küfürlere maruz kaldığını belirten Tulga Tekman "Şimdi federasyona yönelik karalama kampanyası yapılırken, Ahıska Türkleri'nin Uygur Türklerinin ve Türk toplumunun haklarını savunmaya devam edeceğiz." diyerek bu tür hakaretlere karşı hukuki takipçisi olacağını vurguladı.



YORUMLAR

  • 0 Yorum