Teksas’ta 286 Rahip Cinsel Tacizle Suçlandı

Teksas'ta 286 Rahip Cinsel Tacizle Suçlandı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas eyaletinde Katolik liderler 286 rahibin çocuklara cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle şikayette bulundu. Bu sayı geçen yıl Pennsylvania'da patlayan bölge kilise raporundan bu yana çıkacak en büyük taciz şikayeti olarak değerlendiriliyor.

01 Şubat 2019 - 00:02 - Güncelleme: 01 Şubat 2019 - 07:29

Ağustos ayında çıkan raporda yaklaşık 1.250 papazın ismininin bulunduğu bunların yüzde 60'nın hayatta olmadığı bazılarının ise ihbarcıya ulaşılamadığından dolayı elendiği belirtildi. 

Araştırmayı sürdüren bölge kiliseler yönetimi gelecek aylarda 30 kişiyi daha savcılığa bildirilebileceğini ifade etti. 

Teksas'ta istismar iddialarını kanıtlamak için kilise dosyalarını ve diğer materyalleri incelemek için emekli polise ve federal araştırmacılardan yardım istedi. 

Yayınlanan isimlerden herhangi birinin yerel savcıların cezai suçlamalar için soruşturma açıp açamayacağı belli olmasada  tacizle suçlananların çoğunun öldüğü aktarıldı. Bazı incelemeler 1940'lara dayanırken, Lubbock Piskoposunda olduğu gibi diğer incelemelerde yalnızca 1983'e gidildi, İnceleme ekibi Piskoposluğun o yıllarda kurulduğunu açıkladı.

Galveston-Houston Başpiskoposluğunun başkanı, aynı zamanda ABD Katolik Piskoposlar Konferansı'nın da başkanı olan Kardinal Daniel N. DiNardo'nun Papa Francis tarafından düzenlenecek Şubat zirvesinde konuyu masaya yatıracağı öngörülüyor.

Mağdurlar, davaları nasıl araştıracaklarını ve kilise hiyerarşisinin kullanması için genel protokoller geliştirmelerini isterken, KHOU'ya göre , Başpiskopos 40 suçlu rahibin ismini verdi. Bunların, 23 diocesan rahip, 13 dini rahip rahip ve dört misafir rahip ile birlikte soruşturma altında olan diğer iki görevli olduğu belirtildi.

Başpiskopos, liste makul derecede uygun, ilgili bilgileri inceledikten ve Başpiskopos Lay İnceleme Kuruluna danıştıktan sonra doğru olduğuna kesin gözüyle bakıldıktan sonra raporlandığını aktardı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
U.S. reaches new high with 1,203 cases of measles
U.S. reaches new high with 1,203 cases of measles
Migrants jump overboard after being denied port
Migrants jump overboard after being denied port