Teksas’ta Babunları Firar Planı

Teksas'ta Babunları Firar Planı

ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan bir biyomedikal araştırma kurumunda, hayvanların ne kadar yaratıcı olduğunu gösteren çok güzel bir olay yaşandı. Babunlardan oluşan bir ekip, tesisten kaçmak için beraber çalışarak kısa bir süreliğine de olsa özgürlüğün tadına baktı. Ancak babunlar, sonunda yeniden yakalandılar.

22 Nisan 2018 - 13:44

Cumartesi günü San Antonio şehrindeki Teksas Biyomedikal Araştırma Kurumunda (TBRI) gerçekleşen toplu firar, 208 litrelik mavi renkli varilin zekice kullanılması sayesinde mümkün oldu.

Ancak varilin içine saklanmadılar. Firariler varillerini bir basamak olarak kullanarak, çitin duvarlarından tırmandılar.

Yaklaşık 1.100 tane hayvana ev sahipliği yapan tesisteki yetkililer, kaçış girişiminden öğleden sonra haberdar oldular. Yetkililer, babun takımının çitle çevrili alanda bulunan varillerden birini çevre duvarların yan tarafına yanaştırdığını ve bunu kullanarak kaçtığını anladılar.

TBRI sözcüsü Lisa Cruz, Gizmodo‘ya konuşarak “Bunlar çok akıllı hayvanlar” diyor. “Varilin nasıl dikeldiğini tam olarak bilmiyoruz, ancak bir şekilde dikelmiş ve çit duvarına yeterince yakın bir mesafede, doğru bir noktada durmuş. Babunlar da üstüne çıkıp dışarı atlamışlar” “Bitişikteki en yüksek noktaya tırmanmak, onların doğal eğilimi.” Olay sırasında dört babun, derme çatma merdivenlerini kullanarak 35 yıllık çitin duvarlarına tırmanmış ve duvarlar, hayvanların yardım almadan tırmanmasını önlemek amacıyla içe doğru eğimli şekilde yapılmış.

Firariler tepe noktaya ulaştıklarında, galiba ekipten biri pişman olmuş ve kendi isteğiyle çite geri dönmüş.

Diğer üç kaçağın böyle bir vicdan azabı yokmuş ve sonunda birinci engel kadar heybetli olmayan ikinci engeli de (kurumun çevresindeki çiti) aşıp yola çıkmışlar. Yoldan geçen motorcular ve yayalar, onları görüp şaşkınlığa uğramışlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trump'a büyük şok! Harekete geçiyorlar
Trump'a büyük şok! Harekete geçiyorlar
Dünya Trump'ı dışladı!
Dünya Trump'ı dışladı!