Teksas'ta Müslüman Shahid Shafi Devam Edecek

Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas eyaletine bağlı Tarrant kentinde Cumhuriyetçi Parti başkan yardımcısı Shahid Shafi'nin Müslüman olması nedeniyle görevinden alınmasına yönelik parti üyeleri arasında yapılan oylamadan göreve devam kararı çıktı. Geçtiğimiz Temmuz Cumhuriyetçi Partinin Tarrant başkan yardımcılığı görevine getirilen Pakistan asıllı Shafi'nin Müslüman olması nedeniyle görevden alınmasına ilişkin talebi, parti üyelerinin 49'a karşı 139 oyuyla reddedildi.

Teksas'ta Müslüman Shahid Shafi Devam Edecek
11 Ocak 2019 - 19:57

Shafi, oylama sonrasında gazetecilere verdiği demeçte, "Bu büyük ülkeye göçmen olarak Cumhuriyetçilerin desteğini almaktan onur duydum. Milletimizin kurucu ilkesi olan din özgürlüğü için savaşıyorduk. Ve bugün, muzaffer çıktık. Bugün, bütün insanların belli devredilemez haklara eşit yaratıldığına dair net bir mesaj gönderdik. ” dedi.

Belediye Başkanı Darl Easton oylamanın ardından yaptığı açıklamada; "Shafi, Pakistan'dan yaklaşık 30 yıl önce göç eden ABD vatandaşıdır. Temmuz 2018'de Tarrant Belediye başkan yardımcılığına atandı. Dorrie O'Brien liderliğindeki bir grup Cumhuriyetçi, Shafi'nin adaylığının düşürülmesini istedi. Ama Amerika bu oylama ile demokrasi dersi verdi." dedi.

Amerikan bayrağı süveter takarak oylamaya giden  O'Brien’ın ise oylama öncesinde “yorum yapmayacağını” söyledi.

Bud Kennedy / #ReadLocal

@BudKennedy

 Former Texas SREC member Sara Legvold of Keller, whose “Protect Texas” Facebook group helped launch the campaign against Shahid Shafi, is outside the ⁦@tarrantgop⁩ meeting sarcastically wearing garb.

Kasım ayındaki açık mektubunda Shafi, kendisine karşı çıkan İslamofobik suçlamaları reddetti. “Müslüman Kardeşler, CAIR [Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi] veya herhangi bir terör örgütü ile hiçbir zaman bir ilişkim olmadı” dedi. “Amerikan Mahkemeleri için Amerikan Yasalarına tamamen destek veriyorum ve inanıyorum.” demişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum