• Reklam

Teksas'ta Türk Doktorun Aşı Önceliği

Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas eyaletine bağlı Humble kentinde çalışan Türk asıllı doktor ailesine ve arkadaşlarına uygulamak için 9 doz COVID-19 aşısını götürdüğü gerekçesiyle görevden alındı.

Reklam
Teksas'ta Türk Doktorun Aşı Önceliği
22 Ocak 2021 - 21:33
  • Reklam
Teksas'ta Halk Sağlığı Merkezinde görev yapan Dr. Hasan Gökal'ın son kullanma tarihi yaklaşan bir paket aşıyı ailesine ve arkadaşlarına vurduğu iddia ediyor.
Houston'ın kuzeyindeki Humble'daki bir aşı tesisinde görevlendirilen Gökal'ın, görev yaptığı süre içinde 9 ayrı doz içeren bir paket aşıyı aldığı iddia edildi. Gokal, ifadesinde aşıları arkadaşlarına ve ailesine yaptığını belirtti.

Bölge Savcısı Kim Ogg Perşembe günü yaptığı açıklamada, Dr. Hasan Gökal'ın bir kamu görevlisi olduğunu, öncelik sırasını gözardı etmekle suçlandığını, bir yıla kadar hapis cezası ve 4.000 dolar para cezası öngören bir kabahatle suçlandığını söyledi.
Yetkililer, doktorun "aşının boşa gitmesini değil, savunmasız nüfuslara ve bekleme listesindeki ön saflardaki çalışanlara uygulanmasını sağlamak için yürürlükte olan il protokollerini dikkate almadığından dolayı suçlandığını" belirtti.

Savcı Ogg açıklamasında, "Arkadaşlarını ve ailesini orada olmak için yasal süreçten geçen insanların önüne koyarak konumunu kötüye kullandı. Yaptığı şey yasadışı ve yasalara göre sorumlu tutulacak." dedi.
Gökal'ın avukatı, müvekkilinin ifadesinin yanlış anlaşıldığını belirterek düzelteceğini ifade etti.

Avukat Paul Doyle yaptığı açıklamada, "doktorun süresi dolmak üzere olan COVID-19 aşı dozlarının aşı kriterlerini karşılayan kişilerde kullanması gerektiğini bilmesi gerekir. Aşıların kullanma süresi dolmak üzereydi ve çöpe gidecekti." diye konuştu.

Harris County Halk Sağlığı bir açıklama yayınlamayacağını belirtti.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com