Temsilciler Meclisinde ilk Müslüman Kadın: Rashida Tlaib

Amerika Birleşik Devletleri'nin yapılan ara seçimlerde Michigan eyaletinden seçimlere giren Filistin asıllı Rashida Tlaib, yarışı kazanarak Temsilciler Meclisine giren ilk Müslüman kadın oldu.

Temsilciler Meclisinde ilk Müslüman Kadın: Rashida Tlaib
07 Kasım 2018 - 06:52 - Güncelleme: 07 Kasım 2018 - 07:32

Detroit'te Filistinli bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya gelen bir sosyal hizmet uzmanı olan Tlaib, 42 yaşında. 2 çocuk annesi olan Tlaib Michigan'daki bölgesini Temsilciler Meclisi'nde temsil edecek ilk Müslüman kadın oldu.

42 yaşındaki Tlaib 14 çocuğun en büyüğü ve 2008'de de Michigan'ın ilk Müslüman kadın eyalet meclisi üyesi olmuştu.

Tlaib, Trump'ın Müslüman ülkelerin vatandaşlarını etkileyen tartışmalı seyahat yasağı gibi politikalarına karşı çıkmak için Kongre yarışına girdiğni söylüyor.

ABC News'a konuşan Tlaib, "Seçime, seçilmem tarihi bir şey olur diye girmedim. Adaletsizlikler için, Müslüman kimliklerini ve buraya ait olup olmadıklarını sorgulayan oğullarım için girdim. Asla kenarda bekleyen biri olmadım" dedi.

Afrika kökenli Amerikalılar'ın yoğun olarak yaşadığı bir bölgeden yarışa giren Rashida Tlaib, işçi sınıfının haklarını savunan bir aday portresi çiziyor. 2016'daki Başkanlık seçiminde, dönemin Başkan Adayı Donald Trump'ı Detroit'teki konuşmasını kesen on kadar protestocudan biriydi.

ABD Basını, Senato'da Cumhuriyetçilerin, Temsilciler Meclisi'nde ise demokratların kazandığını ifade etti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum