• Reklam

Tenten 91 yaşında

Türkiye'de "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak kutlanan 10 Ocak, aynı zamanda dünyanın "en ünlü gazetecisinin" de doğum günü. Belçikalı çizgi roman karakteri Tenten bugün 91 yaşında.

Reklam
Reklam
Tenten 91 yaşında
11 Ocak 2020 - 08:27
Reklam

Genç ve meraklı gazeteci Tenten, tüm dünyayı gezdiği ve hatta Ay'a bile çıktığı maceralarına ilk defa 10 Ocak 1929'da Sovyetler Birliği yolculuğu ile başlamıştı.

Le Petit Vingtième gazetesinde çizgi roman serisi şeklinde yayımlanan "Tenten Sovyetler'de", o yıllarda kazanacağı ünün belki de farkında değildi. Bugüne kadar 110 farklı dilde 270 milyondan fazla Tenten çizgi romanı satıldı.

Gazeteci aynı zamanda çizgi film, animasyon ve filmlere de konu oldu. Tenten'in gözünden 1960 yılında İstanbul Havaya dikili sarı saçlarıyla hafızalara kazınan Tenten karakteri, 60 yıl önce İstanbul'u da ziyaret etti. Fransa-Belçika ortak yapımı "Tenten ve Altın Post" filminde Tenten ve sadık köpeği Milu (veya Boncuk), kendisine bir gemi miras bırakılan Kaptan Haddock'a eşlik etmek için İstanbul'a geliyor.

1960 yılında yapılan çekimlerde eski İstanbul Boğazı'na, şehrin havadan görüntülere ve ahşap binalı dar caddelerden manzaralara rastlamak mümkün. Filmde aynı zamanda Ulvi Uraz, Kamer Sadık ve Faik Coşkun gibi Türk sinema ve tiyatro sanatçıları da oynadı. Euronews Enis Günaydın


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com