Tenzile Erdoğan Kız İmam Hatip Takımı New York’ta

Tenzile Erdoğan Kız İmam Hatip Takımı New York'ta

Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde okuyan 17 öğrenci dünyanın en prestijli robot yarışmasına katılmaya hak kazandı. Türkiye'den giden sayılı takımlar arasına giren kız takımı, geliştirdikleri robot ile 24 Mart'ta New York'ta ülkemizi temsil edecek.

22 Mart 2019 - 22:36

17 kişilik takım, dünyanın en prestijli robot yarışmasına katılmaya hak kazandı. Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde okuyan 17 kız öğrenci, 24-27 Mart tarihleri arasında New York'ta düzenlenecek uluslararası temalı robot yarışması olan First Robotics Competition (FRC)'a katılacak. Bu yılın teması Deep Space, yani uzay. Yarışmaya katılan 37 takım arasından Techtolia takımı olarak Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmek tek amaçları.

Tamamı kız öğrencilerden oluşan takıma altı hafta süre verildi. Hedef büyük... Uzayda kargo taşıyabilecek bir robot geliştirecekler. İşin ucunda para değil prestij ödülü var. Yarışma bir robotun çok daha ötesinde. İleride onlara rakip olacak diğer takımlarla bile dostluk ilişkileri kurmaları isteniyor. Suriyeli öğrencilere ders verip, sosyal sorumluluklarını yerine getirmeleri bir diğer şart. Hem mekanik hem psikolojik bir sürecin tam ortasındalar. 17 genç kız heyecanlarını, meraklarını ve bu süreçte ne yaşadıklarını bizlerle paylaştı. Bir kez daha kadınların da her alanda ne kadar başarılı olabileceğini gösterdiler.

Takım önceki gün New York'a gelerek Türkiye'nin New York Başkonsolosu Alper Aktaş'ı ziyaret etti. 

New York Başkonsolosluğunun Sosyal Medya hesabından yapılan paylaşımda "Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi robotik takımı bugün Başkonsolosluğumuzu ziyaret ettiler. Kendilerine başarılar diliyoruz. Yolunuz, bahtınız açık olsun." denildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uyuşturucu Ne Hale Getirmiş...
Uyuşturucu Ne Hale Getirmiş...
Amerika'dan 3 Bakana Yaptırım
Amerika'dan 3 Bakana Yaptırım