THY Uçağındaki CIA Ajanı mıydı?

Hürriyet gazetesi yazarı Fatih Çekirge, Hollanda ve Türk makamlarını şaşkına çeviren olay hakkında dikkat çeken bir detayı paylaştı.

THY Uçağındaki CIA Ajanı mıydı?
31 Ağustos 2019 - 19:00

Dünyanın en prestijli hava yolu şirketlerinden Türk Hava Yolları’na ait Boeing-737 yolcu uçağı, 25 Şubat 2009 tarihinde Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a inişi sırasında kaza yapmıştı.

127 yolcu ve 7 kişilik mürettebatıyla Schiphol Havaalanı'na inişte piste ulaşamadan tarlaya düşen uçak 3 parçaya ayrılmıştı. Kazada 3'ü pilot 9 kişi öldü, 6'sı ağır 84 kişi yaralanmıştı. Kazanın ardından yaralılar sayılırken bir kişi eksik çıkıyor. Bu nedenle hayatını kaybedenlerin cenazesi verilemedi.

Hürriyet gazetesi yazarı Fatih Çekirge, Hollanda ve Türk makamlarını şaşkına çeviren bu olay hakkında dikkat çeken bir detayı paylaştı.

“Düşen uçaktaki kayıp yolcunun esrarı ve CIA” başlıklı köşe yazısında, dönemin THY Başkanı Hamdi Topçu’ya gelen CIA ajanının anlattıkları ve düşen uçakta yaşananlar şöyle anlatıldı:

"BİR CIA AJANI GELDİ BİLGİ ALMAK İSTİYOR"

“THY yönetiminden Candan Karlıtekin, Temel Kotil ve Hamdi Topçu toplantı halindeyken haber geliyor: ‘Amsterdam Havalimanı’na iniş yapan THY uçağı düştü.’

Şok...

Hemen acil durum merkezi kuruluyor. Ailelere haber vermek üzere yolcu listeleri isteniyor. Mucize eseri uçaktaki 135 yolcudan sadece 9’u ölmüş. Hayatını kaybedenlerin 4’ü personel, birisi iş insanı ve 4’ü ABD vatandaşı idi.

Aradan zaman geçiyor ama otopsiler bir türlü bitmiyordu. Bütün yaralılar sayılıyor ama bir kişi eksik çıkıyordu. Bu nedenle de ölenlerin cenazesi verilemiyordu.

Hollanda makamları da şaşkındı. Yolcu listeleri bir kişinin kayıp olduğunu gösteriyordu. 

Kimdi bu yolcu ve neredeydi?

Ve araştırmalar sürerken THY Başkanı Hamdi Topçu’ya bir mesaj geldi: ‘Bir CIA ajanı geldi, bilgi almak istiyor.’

Topçu şaşırmıştı. CIA de nereden çıkmıştı...

Ajanı odasına aldı. 

CIA ajanı aynen şöyle dedi: ‘Sayın başkan, sizin aradığınız kişi sizin uçaktan çıkıp Los Angeles’a uçmuştur.’

Şaşkınlık daha da artmıştı.

Topçu ne olur ne olmaz diye düşünerek sordu: ‘Acaba kimliğinizi görebilir miyim? Ve sakıncası yoksa bir fotokopisini alabilir miyim?’

Ajan: ’Elbette, buyurun alın.’

Topçu kimliğin fotokopisini aldıktan sonra isim kontrolünü yaptı ve doğruladı. 

Yalnız garip olan şuydu:

Amerika’ya giden uçak THY’nin inişinden 45 dakika sonra kalkıyordu. Üstelik kaza olmuştu. Bu kişi kaza yapmış uçaktan çıkıp 45 dakikada Los Angeles uçağına nasıl gidebilmişti?

Bu sır hiçbir zaman çözülemedi.

Hatta Hollanda yetkilileri araştırmayı devam ettirince Hamdi Topçu cenazeleri alabilmek için kendisini ziyaret eden CIA yetkilisinin sözlerini aktardı. Tabii kimlik fotokopisiyle...

Böylece cenazeler alınabildi.

Ama olayın sırrı hâlâ çözülemedi.” ODA TV


YORUMLAR

  • 0 Yorum