Tosun Baba (Bayrak) Vefat Etti

Tosun Baba (Bayrak) Vefat Etti

Uzun süredir Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde yaşayan Halveti Dergahının Cerrahi kolu şeyhi 92 yaşındaki Tosun Bayrak nam-ı diğer Tosun baba vefat etti.

17 Şubat 2018 - 18:19 - Güncelleme: 18 Şubat 2018 - 08:54

Uzun süredir Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde yaşayan Halveti Dergahının Cerrahi kolu şeyhi 92 yaşındaki Tosun Bayrak nam-ı diğer Tosun baba vefat etti. 1926 yılında Ankara'da dünyaya gelen Tosun Bayrak, en son New York'taki dergahında kalıyordu. Amerika'da ve Kanada'da ki Türklerin gönlüne taht kuran Tosun Baba'nın vefatı burada yaşayan Türk toplumunu yasa boğdu.

Uzun yıllar ABD’nin New Jersey ve New York eyaletinde yaşayan Bayraktaroğlu, sanat kariyerinde ses getiren “şok edici” sanatsal aktiviteler döneminin ardından gittiği İstanbul’da Cerrahi Şeyhi ünlü sahaf Muzaffer Ozak ile tanıştıktan sonra yeni bir hayata başlamış ve kendisi de cerrahi halifesi olmuştu.

Bayraktaroğlu hayatının son döneminde yazdığı “Amerika’da bir Türk & Şeyh Tosun’un Hatıratı” adlı Türkçe kitabında, ilginç bir hayat hikayesini anlatırken, öğrencilik dönemlerinde Necip Fazıl’ın lisede edebiyat hocalığını yaptığını, Ziyad Ebuzziya’dan ders aldığını, Bülent Ecevit ile sınıf arkadaşı olduklarını ve dostluklarının yıllarca devam ettiğini anlatıyor.

Tosun Bayraktaroğlu’nun cenazesi pazar günü New York’taki dergahında öğle namazının ardından toprağa verilecek.


Tosun Bayraktaroğlu kimdir?

1926 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Bayraktaroğlu, 1945’te Robert Kolej’den mezun olduktan sonra, önce ABD’de Berkley California Üniversitesi’nde iki yıl mimarlık okuyup ardından Londra’da Courtauld Enstitüsü’nde sanat tarihi eğitimi aldı. Bir dönem Paris’te Bernard Leger ve André Lhote’ün atölyelerinde resim eğitimi alan Bayraktaroğlu, ABD’nin New Jersey eyaletindeki Rutgers Üniversitesi’nden mezun oldu.

1961’den itibaren New Jersey’deki Fairleigh Dickinson Üniversitesi’nde 30 yıl resim, heykel ve sanat tarihi dersleri veren Bayraktaroğlu, 10 yıl kadar Fas’ta ticaretle uğraştı.

Bu süre içerisinde 1956’da Fas’ın bağımsızlığını kazanmasındaki hizmetlerinden dolayı zamanın Başbakanı Adnan Menderes tarafından Kazablanka’ya T.C. Fahri Konsolosu tayin edildi.

50’li yıllarda Avurpa’da ve ABD’de birçok sergi açtı açan Bayraktaroğlu’nun eserleri birçok üniversitenin koleksiyonlarına girdi.

1965’te Guggenheim Fellowship’ini kazanırken, 60’ların sonu, 70’lerin başında New York Riverside Müzesi’nde açtığı sergi ve yaptığı “şok edici” eserleri ile İngilizce “Shock Art” adını verilen yeni stilin öncüsü ilan etti.

1974’te tanıştığı Şeyh Muzaffer Ozak’ın tesiri ile o tarihten itibaren kendisini tamamiyle İslamiyet ve tasavvuf ilmine vakfetti.

Bayraktaroğlu, 1940’larda Türkçe yazdığı iki şiir kitabına ilaveten sanat tarihi konularında birçok makalesi, radyo ve televizyon konuşmalarıyla birlikte, tasavvufa dair İngilizce’ye çevirdiği ve tefsir ettiği eserler oldu.

Bu eserler şöyle sıralanıyor: “The Way of the Sufi Chivalry”,”Inspirations on the Path of Blame”,”Secret of Secrets”,”Divine Governance of Human Kingdom”, “The Tree of Being”, “The Name and the Named”, “The Shape of Light ve The Path of Muhammad by Imam Birgi.”

ABDPOST.COM olarak merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Basri Yılmaz
    9 ay önce
    Devranında,sohbetinde bulunduk yemeğini yedik elini öptüm elhamdulillah.MenZili mübarek olsun inşallah.Çok ama çok üzgünüm.Tek tesellim Muzaffer Efendim ile Dar-I Beka da kavuşacak olmalarıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kötü günler geride kaldı
Kötü günler geride kaldı
'Barış Manço bu dünyaya gelmiş sayılı seslerden'
'Barış Manço bu dünyaya gelmiş sayılı seslerden'