• Reklam
Reklam

Trump, 2024 Seçimleri İçin İlk Tercih

ABD'de yapılan bir ankete göre, eski Başkan Donald Trump, 2024 seçimleri için Cumhuriyetçi seçmenin ilk tercihi. İşte o anketin sonuçları...

Reklam
Trump, 2024 Seçimleri İçin İlk Tercih
17 Şubat 2021 - 04:40 - Güncelleme: 17 Şubat 2021 - 04:43
  • Reklam
Amerika Birleşik Devletleri Senatosu'ndaki azil yargılamasında 2. kez aklanan eski Başkan Donald Trump, yapılan güncel bir ankete göre, Cumhuriyetçi seçmenin 2024 başkanlık seçimleri için ilk tercihi olma durumunu koruyor. 

ABD'de Politico ile Morning Consult firmasının ortaklaşa yaptığı güncel bir anketin sonuçlarına göre, ankete katılanların yüzde 59'u Trump'ın Cumhuriyetçi Parti içinde ve partinin geleceğinde ana bir rol oynamasını istediklerini dile getirdi.

Etkili siyasi analiz sitesi, 6 Ocak'taki Kongre baskınının ardından Cumhuriyetçi tabanın Trump'a yaklaşımını ortaya koydu.

Ankette, Cumhuriyetçilerin yüzde 81'i Trump'la ilgili olumlu görüş beyan ederken, bu oranın 6 Ocak'tan hemen sonra yapılan benzer ankete kıyasla arttığı belirtildi.

Söz konusu ankette Demokrat Başkan Joe Biden'ın iyi iş çıkardığını düşünenlerin oranı yüzde 62 olarak tespit edilirken, Demokratların yüzde 92'sinin, Cumhuriyetçilerin ise sadece yüzde 20'sinin Biden'a olumlu not verdiği kaydedildi.

Öte yandan diğer muhtemel Cumhuriyetçi başkan aday adaylarına ilişkin bölümde Mike Pence'e destek oranı yüzde 12'de kalırken, diğer Cumhuriyetçi isimlerin oranları tek haneli rakamlarda kaldı.

Ne Olmuştu?
Senato Genel Kurulunda 13 Şubat'ta yapılan oylamada 57 senatör Trump aleyhinde oy kullanırken, 43 senatör ise Trump'ın suçsuz olduğu yönünde oy vermişti.

Böylece 100 sandalyeli Senatoda suçlu bulunabilmesi için en az 3'te 2 çoğunluğun oyu (67 senatör) gereken Trump, hakkındaki "halkı isyana teşvik" başlıklı azil suçlamasından aklanmıştı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com