Trump:Büyük güçler arasında rekabet başlıyor...

Trump:Büyük güçler arasında rekabet başlıyor...

Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyarak dünyayı ayağa kaldıran ABD lideri, ülkesinin ulusal güvenlik stratejisini açıklayacak. BBC Washington'ın yeni stratejik rakip olarak Çin ve Rusya'yı duyuracağını, süper güçler arasındaki rekabetin yeniden başlayacağını bildiriyor.

18 Aralık 2017 - 17:23

ABD Başkanı Donald Trump, TSİ 22.00'de ülkesinin yeni ulusal güvenlik stratejisini açıklayacak. Strateji, medyaya sızdırılan unsurları itibarıyla süper güçler arasındaki rekabete geri dönüldüğü izlenimi veriyor.Yeni stratejide, Büyük güçler arasında artık yeniden rekabet var ifadesini yer aldığı bildiriliyor.Trump'ın Çin'in ekonomik gücünü bir ulusal güvenlik tehdidi olarak görmesi, Çin ve Rusya'yı ülkesinin hakimiyetine meydan okuyan 'revizyonist güçler' olarak nitelendirmesi bekleniyor.

Stratejide ABD'nin ulusal çıkarları dört başlık altında özetlenecek: Ülke topraklarının korunması ABD'nin refah düzeyinin yükseltilmesi 'Güç üzerinden barışın' sağlanması ABD'nin etkinliğinin artırılmasıİklim değişikliği de ABD'nin ulusal güvenlik tehditleri listesinden çıkarılacak.250 milyar dolarlık anlaşma imzalanmıştıAdlarının açıklanmaması koşuluyla ajansa konuşan bazı ABD yetkilileri ise yeni stratejinin Çin'i doğrudan kapsamadığını söyledi.

Yetkililer, metinde sadece Çin'in ABD için yaratabileceği risklere dikkat çekileceğini belirtti.ABD Başkanı Donald Trump geçen ay Çin ile 250 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamıştı.Trump Çin ziyaretinin son derece verimli geçtiğini söylemişti.Çin Dışişleri Bakanlığı verilerine göre, 2016'da ülkede yatırımları olan ABD merkezli şirketlerin toplam kârı 36 milyar 200 milyon dolara ulaştı.

Bakanlık yetkilileri ABD'nin yeni ulusal güvenlik stratejisiyle ilgili olarak ise açıklanana kadar yorum yapmayacaklarını açıkladı. BBC Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
New Jersey Highway'de Para Kaosu
New Jersey Highway'de Para Kaosu
Apple Teksas'ta 20 bin kişiyi alacak
Apple Teksas'ta 20 bin kişiyi alacak