Trump CNN Muhabirini Böyle Azarladı

Trump CNN Muhabirini Böyle Azarladı

ABD Başkanı Donald Trump, canlı yayınlanan basın toplantısında CNN muhabiri Jim Acosta’yı tersledi. ABD başkanı, ülkedeki ara seçimlerin ardından kameraların karşısına geçti. Trump’a soru sormak isteyen onlarca gazeteci de salonu doldurdu. Salonda bulunan CNN muhabiri Jim Acosta, başkana soru sormak için mikrofonu eline alarak ayağa kalktı. Trump, gazetecinin sorusunun hemen ardından “Siz CNN’i yönetin, ülkeyi yönetmeyi bana bırakın. Kanalı iyi yönetseydiniz raitingler bu kadar düşük olmazdı

08 Kasım 2018 - 06:27

Trump gazeteciye şöyle seslendi: “Sen çok kaba, korkunç bir insansın. CNN seni çalıştırdığı için utanmalı. Yalan haber yapıyorsunuz ve halk düşmanızısın. Yeter bu kadar. Kapat o mikrofonu.”

CNN muhabiri, seçimlere Rusya’nın müdahale ettiği iddiası üzerine açılan soruşturmayı hatırlatarak Trump’a kaygılı olup olmadığını da sordu. ABD başkanı kaygılı olmadığını söyledi.

Başkanın basından sorumlu görevlilerinden biri de gazetecinin yanına giderek mikrofonu elinden aldı. Trump daha sonra başka bir gazeteciye söz hakkı verdi.

CNN, muhabirinin arkasında durdu

Tartışmanın ardından CNN, resmi Twitter hesabından şu açıklamayı yayınladı: “Başkanın basına süren saldırıları haddini aştı. Bu saldırılar sadece tehlikeli değil, Amerikalılığa rahatsız edici şekilde yakışmıyor. Trump özgür basına saygı duymadığını açıkça söylese de, onu korumak için yemin etti. Özgür basın demokrasinin olmazsa olmazıdır ve Jim Acosta’nın ve her gazetecinin arkasındayız.”

BEYAZ SARAY ACOSTA'NIN AKREDİTE KARTINI İPTAL ETTİ

CNN muhabiri Jim Acosta, sosyal medyada kendisine ait Twitter hesabından açıklama yaparak, Beyaz Saray'a alınmadığını duyurdu.

Beyaz Saray'da dün düzenlenen basın toplantısında Acosta ile Trump arasında yaşanan gerginlik sonrası Beyaz Saray'ın bu kararı alması dikkati çekti.

Acosta, "Az önce Beyaz Saray'a girişime izin verilmedi. Gizli Servis, saat 20.00'de gerçekleşen televizyon programım için Beyaz Saray'a giremeyeceğim konusunda beni bilgilendirdi." mesajını paylaştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ise CNN muhabiri hakkında alınan karara ilişkin açıklama yaptı.

Acosta'nın, Trump'la yaşadığı gerginlik sırasında kendisinden mikrofonu almaya çalışan Beyaz Saray çalışanına dokunduğunu belirten Sanders, "Başkan Trump kendisine yöneltilen sert soruları memnuniyetle karşılar fakat biz sadece işini yapmaya çalışan ve Beyaz Saray'da staj yapan genç bir kadına dokunulmasına müsaade etmeyiz." ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray Sözcüsü'nün bu ifadeleri üzerine sosyal medya hesabı aracılığıyla açıklama yapan Acosta ise iddiaları yalanladı.

Basın toplantısında, Trump ile Acosta arasında yaşanan gerginlik sonrası Başkan Trump, "CNN, seni çalıştırdığı için utanmalı. Kaba ve berbat bir insansın. CNN için çalışmıyor olmalısın. Sarah'a (Beyaz Saray Basın Sözcüsü) davranış biçimin berbat. Diğer insanlara davranış biçimin berbat. İnsanlara bu şekilde davranamazsın." demişti.

Trump'ın, kendisi hakkında sık sık eleştirel haberler yapan CNN'i basın toplantılarında özellikle hedef alarak, bu medya kuruluşunun "yalan haber" yaptığını vurgulaması dikkati çekiyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emine Eler California'da Vefat Etti
Emine Eler California'da Vefat Etti
Facebook says nobody reported New Zealand shooting livestream as it happened
Facebook says nobody reported New Zealand shooting livestream as it...