Trump gazetecileri hedef gösteriyor

Trump gazetecileri hedef gösteriyor

Amerika Başkanı Donald Trump'ın medyaya ve gazetecilere karşı sert tavrı konusunda Birleşmiş Milletler'den uyarı geldi. Amerika İnsan Hakları Komisyonu, Trump'ın saldırılarının basın mensuplarına karşı agresifliği körüklediğini ve şiddet riskini arttırdığını söyledi.

04 Ağustos 2018 - 09:26 - Güncelleme: 04 Ağustos 2018 - 09:37

Amerika Başkanı Donald Trump'ın medyaya karşı düşmanlığa vardırdığı saldırgan tavrına Birleşmiş Milletler'den uyarı geldi. Yazılı açıklamada Amerika İnsan Hakları Komisyonu'ndan iki yetkili, bu saldırıları bir strateji olarak değerlendirdi. Başkanın bu şekilde basın özgürlüğünü baskıladığını ve doğrulanabilir, somut gerçekleri değersizleştirdiğini söyledi.

Trump'ın basın karşıtı tavrı, yönetimindeki kişilerden destekçilerine dek çok sayıda kişiye yayılmış durumda. En son CNN Beyaz Saray Muhabiri Jim Acosta'nın canlı yayını trump destekçileri tarafından sabote edilmişti. Acosta, soruları beğenilmediği için Beyaz Saray toplantılarından azarlanarak kovulmuştu. CNN muhabiri Trump'ın basın danışmanına başkanın gazetecilere karşı tavrını sordu. Ancak tüm çabalara rağmen Sanders'ın ağzından "Basın halkın düşmanı değildir" kelimeleri bir türlü dökülmedi. Acosta bunun üzerine toplantıyı terk etti.

Trump, Birleşmiş Milletler'in uyarısını da gazetecilerin tepkilerini de dikkate almadı ve aynı saldırgan tavrı devam ettirdi. Ancak, Trump'ın kızı Ivanka Trump, bu konuda bir soruya basının düşman olmadığı yönünde cevap vermişti. Bunun üzerine Donald Trump, "Kızıma 'Basın insanların düşmanı mı?' diye sormuşlar. O da doğru cevap vererek 'Hayır' demiş. Düşman, basın değil, yalan haber yapan medya kuruluşları. Yani medyanın büyük bölümü" diye tweet attı.

Birleşmiş Milletler'den gelen uyarı da Trump'ın bu tweet'inden hemen sonra geldi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kenan Çağlar Amerika'da Vefat Etti
Kenan Çağlar Amerika'da Vefat Etti
Durmuş Kızıltaş New Jersey'de vefat etti
Durmuş Kızıltaş New Jersey'de vefat etti