Trump’ın Açıklamasının Bir Bedeli Var

Trump'ın Açıklamasının Bir Bedeli Var

İsrail Savunma Bakanı Liberman, "Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının ardından ödenmesi gereken bir bedel olduğunu iyi biliyorduk, ancak bu bedel bizim ödemeye razı olduğumuz bir bedeldir" dedi.

19 Aralık 2017 - 21:56

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı için bedel ödemeye razı olduklarını söyledi. İsrail basınında yer alan haberlere göre, Gazze sınırındaki yerleşim  yerlerini ziyareti sırasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Liberman, Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının ardından ödenmesi gereken bir bedel olduğunu iyi biliyorduk, ancak bu bedel bizim ödemeye razı olduğumuz bir bedeldir. Ne yapmamız gerektiğini, nasıl yapmamız gerektiğini ve en önemlisi de ne zaman harekete geçmemiz gerektiğini biliyoruz diye konuştu.

Kudüs'teki yarım asırlık işgal

Doğu Kudüs'ü 5 Haziran 1967'de işgal eden İsrail, 1980'de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını birleşik başkenti ilan etti.Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK), 1980'de kabul ettiği 478  sayılı kararla, İsrail'in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saydı.BMGK kararı çerçevesinde ABD dahil uluslararası toplum, Doğu Kudüs'ün  işgal altında olduğunu kabul ediyor. İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin  büyükelçilikleri, Tel Aviv'de bulunuyor. Hiçbir ülke, Kudüs'ü ya da doğu ve batı  bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor.ABD, Trump'ın hamlesiyle Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan  ilk ülke oldu.

Uluslararası toplumun tepkisini çeken Trump yönetimi, bölgenin kaosa  sürükleneceği ve İsrail-Arap ihtilafının daha da çözümsüz hale geleceği  uyarılarını göz ardı etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Washington Büyükelçiliğinde Operasyon
Washington Büyükelçiliğinde Operasyon
Şaşkın Hırsız 6 dolar çalabildi
Şaşkın Hırsız 6 dolar çalabildi