Trump'ın Kafası Karışık mı?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşerek Amerikan askerlerini Suriye'deki PYD mevzilerinden çekti. Kuzey Irak'a giden ABD birlikleri olası Türkiye operasyonunda müdahil olmayacaklarını açıkça gösterdi. Sabah Trump farklı bir açıklama ile yine şaşırttı.

Trump'ın Kafası Karışık mı?
07 Ekim 2019 - 23:08

Trump akşam Türkiye'nin Suriye'ye operasyonuna adeta yeşil ışık yakarken, sabah saatlerinde yayınladığı bir tweet kafaları karıştırdı. Trump Tweetinde  "DAEŞ'in sınırları dışında olduğunu düşündüğü bir şey yaparsa Türkiye ekonomisini "yok etmekle" tehdit etti.

Bazı senatörler ise Türkiye'nin operasyonunu desteklerken, bazıları ise karşı çıktı. Pentagon yaptığı açıklamada "Türkiye'ye keşif ve gözlem verilerinin sağlanması durdurulduğunu bu kararla Suriye'de koordinasyonsuz uçmanın neredeyse imkansız hale geldiğini" açıkladı.

Senatör Rand Paul Twitter'dan yaptığı paylaşımla Doanld Trump'ın Suriye'den çekilmesine destek verdi.

Rand Paul, "Trump’ın bitmeyen savaşları durduracağı sözünü tuttuğu ve 'Önce Amerika' politikası yürüttüğü için onun yanında duruyorum." ifadelerini kullanırken, Cumhuriyetçi Senatör Linsday Graham: Türkiye'nin Suriye'ye adımını atması halinde, ordusuna ve ekonomisine yaptırım uygulanması için elimden gelen her şeyi yapacağım." dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Trump'ın azil sürecinin sürdüğü bu dönemde Türkiye'nin Suriye operasyonu bahane edilerek, Trumpçılar ile Trump karşıtlarının karşılıklı restleşmesi olarak değerlendiriliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum