• Reklam

Trump'ın Test Sonucu Piyasaları Etkiledi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump’ın, korona virüs testlerinin pozitif çıktığını açıklamaları, ABD ekonomisinde çalkantılar yarattı. ABD borsasında sert düşüş yaşanırken, petrol fiyatları geriledi, dolar ve altın değer kazandı.

Reklam
Trump'ın Test Sonucu Piyasaları Etkiledi
02 Ekim 2020 - 15:15
  • Reklam
“Trump korona virüse yakalandığını duyurdu, piyasalar satışa geçti
ABD borsa vadeli kontratları, Başkan Donald Trump ve eşi Melania Trump'ın korona virüse yakalanmasının ardından sert düştü. Piyasalarda hareketlilik gözlemleniyor.  
 
Önce Trump'ın yakın bir danışmanı korona virüse yakalandığı için kendini karantinaya aldığı açıklamasıyla gerileyen ABD endeks vadeli kontratlarındaki kayıplar Trump'ın korona virüse yakalandığını açıklamasıyla yüzde 1.2'ye ulaştı. 
 
Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Derhal karantina ve tedavi sürecine başlayacağız" dedi. 
 
Yatırımcılar çekişmeli geçmesi beklenen Kasım ayındaki ABD başkanlık seçimlerine yaklaşırken Trump'ın test sonucunun pozitif çıkmasının yeni bir volatilite dalgası yaratabileceği düşünülüyor.    
 

Riskli para birimlerinden kaçış

Dolar da Trump’ın korona virüse yakalandığı haberi ve ABD'nin yeni bir korona virüs yardım paketi açıklayacağına yönelik şüphelerin artmasıyla yatırımcıların riskli para birimlerinden çıkmasıyla tırmanışa geçti. 
Dolar endeksi yüzde 0.2 yükselse de haftayı bir aydan uzun sürenin en düşük seviyesinde kapatmaya hazırlanıyor. Dolar geçen hafta Cuma gününe kıyasla yüzde 0.7 gerilemiş durumda.
 

Petrol fiyatlarında gerileme

Petrol fiyatlarındaki gerileme Trump'ın korona virüs testinin pozitif çıktığını açıklamasının ardından yüzde 2'ye ulaştı. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı  yüzde 1.9 değer kaybederek 40.53 dolara geriledi.
ABD hafif ham petrolü  yüzde 2 değer kaybederek 37.93 dolardan alıcı buldu. ABD petrolü bu haftayı yüzde 5'ten fazla bir kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor.
 

Altın son iki ayın zirvesinde

Altın fiyatları ABD'de korona virüs yardım paketine yönelik şüphelerin artmasıyla yükselen dolar nedeniyle gerilese de haftalık kazancı son iki ayın en yüksek seviyesinde. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün yüzde 1 yükselip 1,911.66 ile yaklaşık on günün en yüksek seviyesini gördükten sonra bugün yüzde 0.7 değer kaybederek 1,892.06 dolar seviyesinden işlem görüyor.
 
Altın kayıplara rağmen bu hafta yüzde 1.8 değer kazanmış durumda. ABD altın vadeli işlemleri yüzde 1 gerileyerek 1,898 dolara düştü.”
  
Kaynak: t24.com.tr
 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com