Trump’ın Yasağı Anayasa Mahkemesinde

Trump'ın Yasağı Anayasa Mahkemesinde

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump Müslüman ülkelere yönelik vize yasağı bugün Anayasa Mahkemesinde görüşülmeye başlandı. Anayasa Mahkemesi önünde toplanan çoğu Müslüman göstericiler Yasağı protesto etti.

25 Nisan 2018 - 20:21

Başkan Donald Trump'ın başkanlığından bugüne kadar tartışmalı olan en üst düzey idari kararlardan biri olan Müslümanlara yönelik seyahat yasağı, bugün Anayasa mahkemesinde görüşülmeye başlandı.

 Baş Yargıçlar John Roberts ve Anthony Kennedy, Trump'ın ulusal güvenlik kaygıları nedeniyle seyahat kısıtlamaları getirme yetkisine sahip olduğu yönündeki iddialarına karşı çıkıyordu.

Trump; Suriye, İran, Yemen, Somali, Libya, Çad, Kuzey Kore ve Venezuela'dan gelen yolcular için kısıtlamalar getirdi. Ancak davacılar Kuzey Kore ve Venezüella ile ilgili kararı Anayasa mahkemesine taşırken, Trump yönetimi Chad'i son haftalarda listeden çıkardı.

Anayasa Mahkemesi Trump, bu tür seyahat kısıtlamalarını uygulamak için federal göçmenlik yasası altında yetkiye sahip olup olmadığını ve Seyahat yasasının, Anayasa'nın kuruluş hükmünü ihlal edip etmediği, görüşecek. 

Yüksek Mahkemenin Haziran ayında bir karar vermesi bekleniyor.

Trump yönetimi adına davaya katılan Avukat General Noel Francisco yargıçlara “Bildiri, Başkan Trump'ın dış politika ve ulusal güvenlik kararını yansıtıyor” dedi.

Francisco ayrıca, yasağın "Müslüman dünyasının büyük çoğunluğu" için geçerli olmadığı için Müslümanlara karşı ayrımcılık yapmadığını savundu.

Bunun yerine, Francisco, seyahat yasağının yalnızca “vatandaşlarını kurtarmak için gereken minimum bilgi tabanını sağlamada başarısız olan ülkelere” uygulandığını savundu ve bu ülkeler hakkında veri toplama uygulamalarını geliştirmek için diplomatik baskı uyguladılar.

ABD'de 1980 yılında rehine krizi sırasında İran'dan seyahati kısıtlayan Jimmy Carter ve 1985'te Küba'dan seyahatleri kısıtlayan Ronald Reagan yasak getirmişti.

Başsavcı Jeff Sessions Çarşamba sabahı bir açıklama yaparak Adalet Bakanlığının Çarşamba günü en üst mahkemede yasağı savunmayı dört gözle beklediğini söyledi ve Federal Yasanın ve Anayasa'nın ulusal güvenliğe yönelik algılanan tehditlere karşı harekete geçmek için "geniş takdir yetkisi ve yetki" verdiğini vurguladı. .

Hawaii Müslüman Derneği ve bazı davacılar Anayasa Mahkemesi önünde toplanarak Trump'ın yasağı ile ilgili "Trump'ın 2016 kampanyasından beri  Müslüman gezginlere karşı ayrımcılık yapıyorlar. Müslümanların ülkeye girmesinden korkuyorlar.  Bu anayasaya aykırı. Gereksiz. Müslüman ülkenin vatandaşlarının ABD'ye girmesini yasakladı." diyerek tepki gösterdi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Relentless California wildfires leave 79 dead, nearly 1,300 others still missing
Relentless California wildfires leave 79 dead, nearly 1,300 others...
Were forecasters wrong or did state fail us? You be the judge with this forecast timeline
Were forecasters wrong or did state fail us? You be the judge with...