Trump kararı Türkiye’yi nasıl etkileyecek?

Trump kararı Türkiye’yi nasıl etkileyecek?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Türk Lirası'nın Dolar karşısında tarihinin en düşük seviyelerini gördüğü Cuma günü Türkiye'den satın alınan çelik ve alüminyumda gümrük vergisinin iki katına çıkarılması talimatını verdi. Trump Türkiye'ye yönelik Twitter hesabından yayımladığı mesajda, "Türk Lirası, çok güçlü Dolarımız karşısında hızla düşerken, az önce çelik ve alüminyumda gümrük vergilerinin iki katına çıkarılmasına onay verdim." dedi. Peki ne olacak?

11 Ağustos 2018 - 20:45

Donald J. Trump

@realDonaldTrump

 I have just authorized a doubling of Tariffs on Steel and Aluminum with respect to Turkey as their currency, the Turkish Lira, slides rapidly downward against our very strong Dollar! Aluminum will now be 20% and Steel 50%. Our relations with Turkey are not good at this time!

8:47 AM - Aug 10, 2018

111K

82.8K people are talking about this

Dünyada en çok çelik demir ithal eden ABD, geçtiğimiz Mart ayında ticaret ortaklarının tepkisini çeken bir karar alarak çelik ithalatına yüzde 25, alümüniyum ithalatına ise yüzde 10 ek vergi uygulamaya başlamıştı.

Böylelikle Trump yönetiminin son kararıyla söz konusu vergiler Türkiye için ikiye katına çıkmış oldu.

Türkiye'nin çelik ihracatı etkilenecek

2017 yılında Türkiye’nin çelik ihracatının toplam değeri 9,5 milyar Dolar seviyesindeydi. Yaklaşık 1 milyar Dolarlık çelik ihracatını ise ABD’ye yapılmıştı, böylelikle Türkiye ABD’ye en çok çelik ithal eden 6’ncı ülke olmuştu. Yeni ek vergilerle birlikte Türkiye’nin ABD’ye çelik ihracatında düşüş yaşanması bekleniyor.


Ülkelerin ABD'ye çelik ihracatı

Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı dördüncü ülke olan ABD'ye 2017 yılında gerçekleşen ihracatın toplam değeri ise 8,6 milyar Dolar.

Türkiye-ABD arasındaki diplomatik kriz

Ankara-Washington ilişkilerinde, İzmir'de yargılanan ABD'li papaz Andrew Brunson'ın tutukluluğu nedeniyle son yılların en gergin dönemlerinden birine girildi.

ABD geçtiğimiz haftalarda Rahip Brunson serbest bırakılmadığı takdirde Türkiye'ye ciddi yaptırımlar uygulayacağını duyurmuştu. Washington'dan gelen açıklamaları Ankara tehdit şeklinde değerlendirirken Çavuşoğlu, Pompeo'yu telefonla arayarak Türkiye'nin tepkisini belirtmişti.

Mahkeme, 25 Temmuz'da dosya üzerinde yaptığı incelemede, Brunson'ın tutukluluğunu ev hapsine çevirerek sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirmişti. Türkiye ve ABD karşılıklı olarak Adalet ve İçişleri Bakanları'nın mal varlıklarını dondurdu.

Öte yandan, Trump'ın Türkiye konusundaki kararı TL'nin Dolar karşısındaki değer kaybını hızlandırdı. Dolar, 6,87 TL seviyesini gördü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
New Jersey Highway'de Para Kaosu
New Jersey Highway'de Para Kaosu
Apple Teksas'ta 20 bin kişiyi alacak
Apple Teksas'ta 20 bin kişiyi alacak