Trump Soğuk Savaş Dönemine mi dönüyor?

Trump Soğuk Savaş Dönemine mi dönüyor?

Donald Trump, Salı günü yaptığı açıklamasında ülke içinde ve ülke dışında yeni tehditlerle karşı olduklarını, bunlarla yüzleşirken "Önce Amerika" ilkesiyle hareket edeceğini söyledi. "Bu strateji, sevelim ya da sevmeyelim, yeni bir rekabet çağında yaşadığımızı kabul ediyoruz. Dünya çapında güçlü askeri, ekonomik ve siyasi yarışların döndüğünü kabul ediyoruz. ABD'yi ve müttefiklerimizi tehdit eden haydut devletlerle karşı karşıyayız.

20 Aralık 2017 - 20:26

Donald Trump, Salı günü yaptığı açıklamasında ülke içinde ve ülke dışında yeni tehditlerle karşı olduklarını, bunlarla yüzleşirken "Önce Amerika" ilkesiyle hareket edeceğini söyledi.

"Bu strateji, sevelim ya da sevmeyelim, yeni bir rekabet çağında yaşadığımızı kabul ediyoruz. Dünya çapında güçlü askeri, ekonomik ve siyasi yarışların döndüğünü kabul ediyoruz. ABD'yi ve müttefiklerimizi tehdit eden haydut devletlerle karşı karşıyayız. Terör örgütleri, uluslararası suç çeteleri ve dünya çapında şiddet ile kötülük yayan gruplar ile karşı karşıyayız. Amerikan etkisine, değerlerine ve zenginliğine meydan okuyan rakiplerimizle, ki bunlar Rusya ve Çin, karşı karşıyayız. Onlarla ve diğer ülkelerle ulusal çıkarlarımızı koruyan bir şekilde büyük ortaklıklar kurmaya çalışacağız” dedi.

Trump’ın bu konuşmasında Rusya ve Çin’i “ABD’ye meydan okuyan rakip güçler” olarak görmesine Rusya ve Çin’den tepki geldi.

Konu ile ilgili bir cevap yayınlayan Çin’in ABD Büyükelçiliği “Çin karşılıklı saygının esas alındığı durumlarda diğer ülkeler ile barış içinde yaşamaya istekli buna ABD’de dahil” denildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir başka açıklamada ise “ABD’nin soğuk savaş mentalitesindeki düşüncelerinden vazgeçmesi gerektiği” tavsiyesinde bulunularak, ikili ilişkilerde işbirliğinin temel alınması gerektiğini ve bu bağlamda ülkeler arasında oluşturulacak “kazan-kazan” ilişkilerinin her iki ülke için fayda sağlayacağı belirtildi.

Donald Trump’ın ulusal güvenlik stratejisi Çin ile birlikte Rusya’dan da tepkilerin yükselmesine sebep oldu. Konu ile ilgili Kremlin sözcüsü Dimitry Peskov ABD’nin yeni ulusal güvenlik stratejisinin “emperyalist” bir karaktere büründüğünü belirtti.

Peskov ayrıca “ABD’nin tek aktörlü dünyadan vazgeçme konusunda isteksiz olduğunu belirterek, farklı aktörlerin bulunduğu uluslararası sistemi görmezden gelmeye çalıştığını” belirtti.

ABD Kongresi, her başkandan ulusal güvenlik stratejisini açıklamasını istiyor. 2016 yılında seçilen Donald Trump'ın ulusal güvenlik stratejilerini yasa dışı göçmenler ile mücadele, ekonomik güvenlik ve ordunun güçlendirilmesi gibi maddeler içeriyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Facebook Merkezinde Bomba Alarmı
Facebook Merkezinde Bomba Alarmı
Buildings on Facebook campus evacuated over bomb threat
Buildings on Facebook campus evacuated over bomb threat