Tunuslu kadınlara ’ayrımcılık’ yapan ünlü havayoluna yasak...

Tunuslu kadınlara 'ayrımcılık' yapan ünlü havayoluna yasak geldi!

Sosyal medyada büyük yankı bulan olaylar zincirinin ardından Emirates Havayolu'na ait uçakların Tunus'a girişi engellendi.

25 Aralık 2017 - 10:13

Tunuslu kadınları uçuşlarına almayı reddederek 'ayrımcılık' yapmakla suçlanan Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Emirates havayolu şirketine ait uçakların başkent Tunus'a iniş yapması yasaklandı.Pazar günü yapılan açıklamada Tunus Ulaştırma Bakanlığı, BAE'li uçak şirketi uluslararası hukuk ve anlaşmalara uygun bir çözüm bulana dek bu uygulamanın süreceğini açıkladı.

Yerel basında Emirates havayolu şirketiyle seyahat etmek isteyen bazı Tunuslu kadınların vizeleriyle ilgili ek işlemlere tabi tutulduğu, uçuşlarının da ertelendiği yönünde haberler yer almış, sosyal medya kullanıcıları da tepki göstermişti.Geçtiğimiz günlerde Tunus yetkililerince, BAE'nin Tunuslu kadın yolcuların ülkelerine girmesini ya da buradan transit seferlerle uçmasını yasakladığı açıklandı.BAE: Güvenlik istihbaratı aldıkİnsan hakları kuruluşlarının Tunuslu kadınları hedef almakla ve 'ırkçılık' ve 'ayrımcılıkla' suçladığı BAE , bir 'güvenlik istihbaratı' nedeniyle uçuşlarda rötar olduğunu öne sürdü.

BAE'nin Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Kargaş Twitter'dan yaptığı açıklamada, Tunuslu kardeşlerimizle bazı özel prosedürler gerektiren güvenlik istihbaratıyla ilgili görüştük. Tunuslu kadınları önemsiyor ve onlara saygı duyuyoruz ifadelerini kullandı.Tunus ve BAE arasındaki ilişkileri, etkileri 2011 yılında zirveye ulaşan Arap Baharı nedeniyle gerilmişti. İki ülke o zamandan beri ilişkilerini tamir etmeye çalışıyor.Tunus'un iktidardaki En Nahda partisinin BAE'nin Suudi Arabistan ve Bahreyn'le beraber 'teröre destek verdiği' suçlamasıyla saf dışı bıraktığı Katar'la da yakın ilişkileri olduğu biliniyor. BBC Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Whitey Bulger lawyer says he will sue over prison killing
Whitey Bulger lawyer says he will sue over prison killing
New Jersey'de Uçak Golf Sahasına Acil İniş Yaptı
New Jersey'de Uçak Golf Sahasına Acil İniş Yaptı