Türk Avukatlar Amerika'da Avukatlık Yapabilir mi?

Türkiye'de Hukuk fakültesi mezunu ve avukatlık yapanlar son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri'nde aynı mesleği yapmak istiyor.

Türk Avukatlar Amerika'da Avukatlık Yapabilir mi?
31 Ocak 2019 - 20:24

Amerika Birleşik Devletleri'nde avukatlık yapmak isteyen Türk hukukçunun önce herhangi bir hukuk fakültesinde yüksek lisans yapması gerekiyor. 1 yıllık ücreti ortalama 30 bin ile 60 bin arasında değişen Yüksek Lisansı bitirdikten sonra baroların sınavlarına girerek avukatlık yapabiliyorsunuz.

New York Barosunda süreç, Uniform Bar Examination'a geçilmesiyle biraz değişti. Özetle artık UBE sınavına dahil istediğiniz eyalette sınava giriyor, Kaydolmak istediğiniz eyaletin puan şartlarını sağlıyorsanız, eyaletin kendi formalitelerini yerine getirip (New York için NYLC ve NYLE), o eyaletin barosuna kaydolabiliyorsunuz. 

Her yılın Şubat ve Temmuz aylarında yapılan avukatlık sınavları için genelde Şubat için Kasım ayı içerisinde, Temmuz için ise Nisan ayı içerinde başvuruluyor.

Uniform Bar Examination, New York da dahil 33 eyaletin barosuna üye olabilmek için girilmesi gereken sınav.  Sınav ilk günü yazılı ve ikinci günü test olmak üzere iki ana kısma ayrılıyor. Yazılı kısım Mee ve MPT olmak üzere iki kısımdan oluşurken, test kısmında 200 soru var. Sorular Civil Procedure, Constitutional Law, Contracts, Criminal Law, Evidence, Real Property, Torts ve Civil Procedure'dan geliyor. 

Sınava girebilmek için ilgili barodan onay aldıktan sonra aşağıdaki Web sitesinden başvuru yapmanız gerekiyor. Sınav ücreti ABD vatandaşları için $250 iken yabancı uyruklu öğrenciler için $750. 

Amerika'da bir avukat ortalama yıllık 100 ile 150 bin dolar arasında para kazanabiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum