• Reklam

Türk Dizileri Amerikalıların İlgisini Çekiyor

TRT 1'in iddialı yapımlarından "Uyanış: Büyük Selçuklu" izleyiciyle buluştu. Dizi ilk bölümüyle hem AB grubunda hem de TOTAL'de günü birinci bitirdi. Bir çok Türk dizisi Amerika kıtasındaki ülkeler başta olmak üzere 120 ülkede beğeniyle izleniyor.

Reklam
Türk Dizileri Amerikalıların İlgisini Çekiyor
04 Ekim 2020 - 06:44
Reklam
Reklam

ABD’li Türk dizisi tutkunları, Facebook'ta kurulan Turkish Dramas Appreciation Group’ta (TDAG) bir araya geldi. Amerikalılar, bu grupta dizilere dair sohbet ediyor, oyuncularla ilgili son haberleri paylaşıyorlar. Gerçek hayatta da sık sık buluşan grup üyeleri, geziler düzenleyip ülkemizi ziyaret etmeyi de ihmal etmiyorlar. ABD’liler Türk dizilerini başta Netflix olmak üzere çeşitli internet servisleri sayesinde İngilizce altyazıyla izliyor.

Peki, dizilerimiz ABD'de neden bu kadar beğeniliyor? Pamela, Marlena ve Adrienne, Türk dizilerini izlerken neler hissediyor? Kültürümüz ve insanımız hakkındaki düşünceleri ne? Bu soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, gelin onlara kulak verelim.

KIZINI TÜRK SEVGİSİYLE YETİŞTİRİYOR 

Chicago'da yaşayan 34 yaşındaki Marlena Gibson, üniversitedeyken Film Çalışmaları üzerine eğitim almış. Başka bir deyişle ‘okullu' bir Türk dizisi tutkunu. Lisanslı bir rehabilitasyon danışmanı olan Marlena, freelance çalışıyor ve çoğunlukla tazminat davalarında değerlendirilmeye sunulmak üzere uzman raporları hazırlıyor. Aynı zamanda muhasebeci olmak için dersler alıyor.

Türk yapımlarıyla 2016 yılında Netflix sayesinde tanışan Marlena, dizilerimizi neden sevdiğini şöyle anlatıyor: “Türk dizilerinde duygulara çok önem veriliyor. Hem iyi hem de kötü karakterleri hangi unsurların motive ettiği detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ayrıca oyuncular en az Hollywood yıldızları kadar yetenekli. Duygu dolu bir hikayedeki karakterleri canlandırmak ileri düzeyde yetenek gerektiriyor ve Türk yıldızların çoğu bunu gayet iyi başarıyor.”


Dizileri izledikçe kültürümüze daha da fazla ilgi duymaya başlayan Marlena, TDAG'nin diğer yöneticileriyle birlikte iki Türkiye gezisi organize etmiş. 50'nin üzerinde grup üyesinin katıldığı bu gezilerde İstanbul, Ankara, Antalya, Kaş, Kapadokya ve Efes başta olmak üzere ülkemizin pek çok önemli noktasını ziyaret etmişler. Marlena, gezilerin üzerinde yarattığı etkiyi şöyle anlatıyor: Türk kültürü güzelliklerle dolu. Türkler hayatım boyunca karşılaştığım en nazik, sevgi dolu ve dost canlısı insanlar. Ülkenizin ne kadar muhteşem bir yer olduğunu her fırsatta insanlara anlatıyorum. Hatta Türkler veya Müslümanlar hakkında olumsuz klişelerle karşılaştığımızda bunların doğru olmadığını da belirtiyorum. Onlara Türkiye gezilerimizden fotoğraflar gösteriyor, etkinliklerimizi anlatıyorum.”

KIZININ HAYALİ KAPADOKYA'YI GÖRMEK

Düzenli olarak diğer TDAG üyeleriyle bir araya gelen Marlena, Türkiye sevgisini 5 yaşındaki kızına da aşılamış: “Türkiye'ye ilgim öyle büyük boyutta ki, kızım dünyada İngilizce konuşmayan herkesin Türkçe konuştuğuna inanıyor. Hatta kızdığı zaman bana Türkçe olarak ‘Off ya!' diyor. En büyük isteği ise “balonla uçmak” için Kapadokya’ya gitmek.

Marlena, sözlerini şöyle noktalıyor: Dizi tutkunları arasında tıpkı Türkler gibi yaşayan pek çok kişi var. Türkçe öğreniyor, evlerini Türk halılarıyla donatıyorlar. Hatta duvarlarına nazarlık asıp, çayı ince belli bardakta içenler bile var. Şu an sahip olduğum en güzel dostluklardan bazılarını Türkiye ve Türk yapımları sayesinde kurdum. Çünkü bu dizilerde insanlar arasındaki engelleri yıkan bir şeyler var.”

Marlena, şu sıralar Netflix'te Kara Para Aşk’ı izliyor. En sevdiği Türk dizileri ise Gönül, Çalıkuşu ve Söz…

100’ÜN ÜZERİNDE TÜRK DİZİSİ BİTİRDİ

60 yaşındaki Pamela Hemphill, ABD'nin güneydoğusunda, ‘Manolya Eyaleti' lakaplı Mississippi eyaletinde yaşıyor. Bir süre önce emekli olan Pamela, halen Federal Hükümet Eğitim Bakanlığı için proje bazlı çalışmalar yürütüyor. Türk dizileriyle tanışması ise kişisel geçmişinin zorlu bir dönemine; yıllar önce geçirdiği bir rahatsızlığın ardından evde istirahat ettiği günlere denk gelmiş. İnanılması güç ama Pamela o günden bu yana 100'ün üzerinde Türk dizisi bitirmiş. Daha fazlasını izlemeye de kararlı. “Netflix'teki favorim Türk dizileri. Her gün hesabıma girip yeni dizi eklenip eklenmediğini kontrol ediyorum” diyor.

Pamela, Türk dizilerini cazip kılan bazı özellikleri şöyle anlatıyor: “En çok dikkatimi çeken noktalardan biri, dizilerinizde yalnızca oyuncuların değil, kamera arkasındaki ekiplerin de çok yetenekli olması. Yönetmenlerin, senaristlerin ve dizi müziklerini yapan kişileri çok yaratıcı buluyorum. Yeteneklerini hayranlıkla izliyorum.”


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com