Türk Profesör Ali Erdemir NAE Kurulunda

Türk Profesör Ali Erdemir NAE Kurulunda

Türkiye'de iş bulamadığından Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşerek, 23 patent alan Türk bilim insanı Ali Erdemir, Amerika Birleşik Devletleri’nin Ulusal Mühendislik Akademisi üyeliğine seçildi.

10 Nisan 2019 - 04:58

ABD Enerji Bakanlığı (DOE), Argonne Ulusal Laboratuvarı'ndan Türk Profesör Ali Erdemir, mühendislere verilen en yüksek profesyonel ayrımlardan biri olan Ulusal Mühendislik Akademisi (NAE) kuruluna seçildi.

NAE sürtünme bilim ve teknolojiye yaptığı seçkin katkılarından dolayı Amerika'da büyük ödüle layık görülen Erdemir, Argonne Uygulamalı Malzemeler Bölümü'nde program lideri olarak görev yapıyordu. Erdemir, sürtünme ve aşınmayı azaltmak, hareketli mekanik sistemlerde verimi ve dayanıklılığı en üst düzeye çıkarmak için araştırma ekibi ile yeni malzemeler, kaplamalar ve yağlayıcılar geliştiriştirmişt. Çalışmalarından kaynaklanan keşifler ve yenilikler nedeniyle 16 Ar - Ge 100 Ödülü ve 23 ABD patenti bulunuyor.

Ali Erdemir (d. 2 Temmuz 1954, Göztaşı (Nürfet) Köyü Kadirli, Osmaniye), Türk bilim insanı. Malzeme bilimi, yüzey mühendisliği ve triboloji üzerine yaptığı araştırmalarla tanınmıştır. Nanoteknoloji kullanarak geliştirdiği yapay elmas özelliği taşıyan buluşu ile R&D ödülünü 4 kez kazanmıştır. Ayrıca 6 tane buluşu için patent almıştır.

Ali Erdemir, metalurji dalında lisans eğitimini de İTÜ'de yaptı. 1977'de lisans derecesini alıp yaklaşık 2 sene İskenderun Demir Çelik Fabrikasi'nda calışan Erdemir, ABD'ye master eğitimi için gitti ve aynı zamanda metalurji ve malzeme mühendisliği dalında doktora yaptı. 1987 yılında Türkiye'ye dönen ve iş bulamadığı için kısa süre sonra da, tekrar ABD'ye dönen Erdemir, 1987'den bu yana çalışmalarını sürdüreceği Chicago Üniversitesi'ne bağlı Argonne Laboratuvarı'nda işe başladı. Ali Erdemir yaptığı sürtünme deneyleriyle bu alanda başarılara imza attı. Buluşlarıyla Triboloji biliminde önemli bir yer edinen Erdemir, 1991, 1998, 2003 ve 2009'da R&D (Ar&Ge) ödülü dahil olmak üzere birçok uluslararası ödül aldı. Erdemir evli ve üç çocuk babası.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Transgender woman, 29, shot dead; motive unknown
Transgender woman, 29, shot dead; motive unknown
AKP'li Vekil Yurtdışındaki Türkleri Böyle Savundu
AKP'li Vekil Yurtdışındaki Türkleri Böyle Savundu