• Reklam
Reklam

Türkiye, ABD'den 'Yıldız Avcısı'nı Geri İstiyor

M.Ö. 3000 yılına ait olduğu düşünülen "Guennol Stargazer" (Yıldız Avcısı) heykelciğinin iadesi için, Türkiye'nin Cristie's Müzayede Evi'ne açtığı dava ABD'de görülmeye başlandı.

Reklam
Türkiye, ABD'den 'Yıldız Avcısı'nı Geri İstiyor
19 Nisan 2021 - 14:00 - Güncelleme: 20 Nisan 2021 - 11:46
  • Reklam
Ankara, Eski Eserler Kanunu'nun ihlal edildiği gerekçesiyle heykelciği, 2017 yılından beri geri almak için girişimlerde bulunuyor. Kanun, ülke topraklarının kamu ya da özel alanlarında bulunan her türlü tarihi eserin devlete ait olduğunu ve yasal olarak yurt dışına çıkarılamayacağını belirtiyor.

Londra'da bulunan ünlü müzayede evi ise 'Stargazer'ın, bu yasanın yürürlüğe girmesinden önce
yurtdışına çıkarıldığını savunarak iade talebini reddediyor. Göğe bakan bir kadın figürü olan
heykelciğin Anadolu'da bulunduğunu kabul eden Cristie's, "Aramanın yapıldığı veya yurt dışına çıkarıldığı sürece dair ne bir şahit ne de bir foto bulunuyor." diyerek Türkiye'nin elinde somut bir delil olmadığını belirtti.

New York Times Gazetesi'ne göre heykelcik, Anadolu'dan gidişinin ardından ilk defa 1960 yılında gün yüzüne çıktı. Amerikalı milyarder Alastair Bradley Martin'in koleksiyonunda ortaya çıkan mermerden heykele Martin, 'The Guennol Stargazer"' adını verdi. 'Guennol' Galcede Martin'in soyadını ifade ediyor. Stargazer (Yıldız Avcısı) ise heykelin başının yukarı bakmasından dolayı yıldızları inceler gibi görünmesinden esinlenerek konulmuş.

1966 ile 2007 yılları arasında birçok defa New York'taki Metropolitan Museum of Art'ta sergilenen tarihi eser, 2017'de Londra merkezli Christie's Müzayede Evi'nde açık artırmaya çıkarıldı.

Açık artırmadan bir gün önce devreye giren Ankara yönetimi, Cristie's'i mahkemeye vererek eserin Türkiye'ye iade edilmesini istedi. Bu girişime rağmen gerçekleştirilen müzayedede, heykelcik toplam 14,4 milyon dolara alıcı buldu. İsminin açıklanmasını istemeyen alıcı, daha sonra bu kararından vazgeçti. The New York Times'a göre bu tarihten beri ese, müzayede evinin kasasında tutuluyor.

Eserden dünyada şu ana kadar yalnızca 15 tanesine rastlanabildi.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • CN
    2 hafta önce
    O kadar cok tarihi eserlerimiz yurt disinda, a dan z kadar. Halen tarihi eser ticareti Türkiyede bir kontrol altina alinamadi.Canakkaleden kaciri*** Schiliman nin caldigi Troja altinlari halen ortada yok.
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com