Türkiye Ayasofya’daki Bu Fotoğrafı Konuşuyor

Türkiye Ayasofya'daki Bu Fotoğrafı Konuşuyor

İş kadını Leyla Alaton’un sosyal medyada Ayasofya Müzesi’nde bale pozu paylaşmasının ardından konuyla ilgili inceleme başlatıldı. Alaton, bir grupla birlikte geçen gece Ayasofya Müzesi'ni ziyaret etti. Burada bale figürleri sergileyen bir kişinin fotoğraflarını Instagram hesabından paylaşan Alaton, "Müzede bir gece. 150 kişilik bir grup halinde @saffetemretonguc ile Ayasofya'yı geceleyin dolaşmak bir ayrıcalık." paylaşımına tepki sosyal medyadan gecikmedi.

06 Ocak 2019 - 07:38 - Güncelleme: 06 Ocak 2019 - 08:58

İş kadını Leyla Alaton’un sosyal medyada Ayasofya Müzesi’nde bale pozu paylaşmasının ardından konuyla ilgili inceleme başlatıldı.

Alaton, bir grupla birlikte geçen gece Ayasofya Müzesi'ni ziyaret etti. Burada bale figürleri sergileyen bir kişinin fotoğraflarını Instagram hesabından paylaşan Alaton, "Müzede bir gece. 150 kişilik bir grup halinde @saffetemretonguc ile Ayasofya'yı geceleyin dolaşmak bir ayrıcalık. İyi ki bu kadar özel bir şehirde yaşıyoruz dediğim gecelerden birini dostlarla paylaşmaca" diye yazdı. Alaton, daha sonra gönderiyi silip, ortada bir dans gösterisi olmadığını belirtti.

Fotoğrafın ardından özellikle bazı yayın organları ve sosyal medya hesapları olayla ilgili hedef gösteren yayınlar yaptı.

Ayasofya Müzesi ise resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada konuyla ilgili inceleme başlatıldığını duyurdu. Açıklamada şöyle dendi: "İlgili mevzuatımız çerçevesinde müzemizde turizm firmalarından gelen talepler doğrultusunda akşam saatlerinde özel açılışlar gerçekleşmektedir. Nitekim 05 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşen akşam açılışında, ziyarete gelen bir bayan tarafından, bir bale hareketi olan ‘spagat' figürü müze içerisinde yapılmış ve diğer ziyaretçiler tarafından fotoğrafı çekilmiştir. Bu husus sosyal paylaşım sitelerine yansımış ve tarafımızca konu hakkında gerekli incelemeler başlatılmıştır".

Milli Gazetede yer alan haberde ise "24 Kasım 1935 tarihinde müzeye çevrildiğinden beri içerisinde iki rekat namaz kılmanın dahi yasak olduğu Ayasofya’da gerçekleşen bu rezalet Ayasofya’nın kimler için ibadete açıldığı sorusunu akıllara getirdi.

BAKANLIK İZİNLİ REZALET!

2017 yılından beri çeşitli organizasyonlar kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan özel izinle Ayasofya’ya 275 TL karşılığında gece yarısı geziler düzenleniyor. Leyla Alaton, bakanlıktan alınan özel bir izin ile gece yarısı Ayasofya’ya tur düzenledi. Alaton, beraberindeki 150 kişilik kafile ile birlikte yüzyıllarca cami olarak hizmet vermiş Ayasofya’nın içerisinde dans figürleri yapılan fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaştı. Ayasofya’nın yeniden cami olarak açılması engellenirken, bakanlıktan alınan özel izinle farklı türde ayinler yapılması tepkilere neden oldu." denildi.

2019/01/2019-01-06-08-57-16.jpg
2019/01/2019-01-06-08-57-18.jpg
2019/01/2019-01-06-08-57-21.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Gossip Girl' boss on creating a 'Marvel'-like uni
'Gossip Girl' boss on creating a 'Marvel'-like uni
Kendall Jenner stepped out in the perfect party dr
Kendall Jenner stepped out in the perfect party dr