Türkiye'de Basketbolcuydu, Florida'da Dedektif Oldu

Türkiye'de Karşıyaka, Ülker ve Beşiktaş takımlarında basketbolcuyken 21 yaşında Amerika Birleşik Devletleri'ne gelen Berk Öcal, Florida eyaletinin Orlando Kentinde Cinayet Masası dedektifi olarak çalışıyor. İşte Berk Öcal'ın sıra dışı hikayesi...

Türkiye'de Basketbolcuydu, Florida'da Dedektif Oldu
01 Aralık 2019 - 18:55 - Güncelleme: 01 Aralık 2019 - 19:47

Annesi Atlet babası Voleybolcu olan Berk Öcal, Amerika Birleşik Devletleri'ne eğitim bursu ile geldi. Burada hem basketbolu hemde eğitimini tamamlamayı hayal eden Öcal, arkadaşlarının tavsiyesiyle Florida Eyalet Polisliğine baş vurmuş.

TRT Türk ekranlarında yayınlanan Amerika Bir Türk programına katılan Berk Öcal Program yapımcısı Erkan Tarhan'a Amerika'daki hayatını anlattı.

Çok zorlu bir süreçten geçtiğini belirten Öcal "3 bin kişiden 52. olarak bu okula girdim. Çok prestijli bir okul. 9 ay sabah 5 akşam 12'ye kadar eğitim gördüm. Mezun olduktan sonra Tampa, Miami'de görev yaptım. Ardından Cinayet Masası sınavına girdim ve burada da başarılı oldum ve Cinayet Dedektifi oldum." dedi.

Bir olay olduğundan çok hızlı hareket etmek gerektiğini vurgulayan Berk Öcal "Cinayet konusunda biz gidiyoruz. Olay yeri incelemelerinde 12 ile 48 saat çok önemli. Bunların hepsinin eğitimini aldık. Bizim almış olduğumuz eğitim, Amerika'nın en iyisi. Göreve geldikten sonra 70'in üzerinde olay yerine gittim. 21 dosya halen açık. Onların raporlarını ve incelemelerini mahkeme tutanaklarını takip ediyorum. Ölen insanın son anlarını siz yazıyorsunuz. Nasıl öldü delillendirmeniz lazım." diye konuştu.

Bu işe girerken Eşinden destek aldığını vurgulayan Berk Öcal "Bu okula kabul edildikten sonra gelip eşimle konuştular. Belki bazen eve gelmeyecek çok zor bir işe girecek gibisinden bilgi verdiler. Eşim beni destekledi. İlişkiyi götüren sevgi ve saygıdır. Benim çılgın fikirlerimi hep destekledi. Hedeflerimi yükselte biliyorum, Hep beni tamamlıyor. Keşke daha az çalışabilsem, her dakika aile için çok önemli. Ben çok şanslıydım, her maçıma annem geldi, babam geldi, ablam geldi. Ben hedefsiz biri değilim, hep hedefi olan biriyim. Bu görevde de sınavla geçilen mevkiler var. Sonunda Emniyet Müdürü olmak istiyorum. Daha sonunda emekli olup politikaya atılmak istiyorum. Sorun çözümlü işlerde çalışmak hoşuma gidiyor. Politikaya çorbada benim tuzum olsun diye girmek istiyorum. Burada bir eğitim aldım, bu vizyonla her yerde olabilirim. Türkiye'de olmazsa Amerika'da politikaya açılabilirim." şeklinde konuştu.

Eşi Kery Öcal ise öğretmen olduğunu dile getirerek "Eğer Miami'ye dönersek Orange County'de bu işi devam ettireceğim. Berk gördüğüm en ilginç biri. Üniversite'de tanıştık. Gerçekten çok seviyorum." dedi.
YORUMLAR

  • 0 Yorum