Türkiye’de Olaylı Seçim

Türkiye'de Olaylı Seçim

Türkiye'de seçmen sandık başında oy kullanıyor. Bir çok sandıkta ise usülsuz ve toplu oy kullananlar sosyal medyada deşifre ediliyor. Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde oy verme işlemi durduruldu.

24 Haziran 2018 - 13:39

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oyunu İstanbul’da kullandı. Erdoğan, eşi Emine Erdoğan’la birlikte İstanbul Üsküdar’da bulunan Saffet Çebi Ortaokulu’nda oyunu kullandı.

İşte Erdoğan'ın sözleri

"Katılım yüzde 50'ye ulaşmış durumda. Dünyada en gelişmiş ülkelerde bile yüzde 30'lara kadar düşen bir katılımın olduğu seçimlerde Türkiye bunların hepsini aşmış vaziyette. Türkiye'deki demokrasinin ne denli ileeide olduğunu gösteriyor. Bu seçimin bir başka özelliği daha var. Türkiye adeta bir demokratik devrimi gerçekleştiriyor. Başkanlık sistemine geçiş bize naip oldu. Türkiye muasır medeniyetler seviyesine çıkmada çıtayı ciddi manada yükseltiyor. Bundan sonraki süreci bürokratik oligarşiye hiç takımladan çok daha rahat sürdürecektir. Katılımın yüksek olmasının bir hassasiyet olduğuna inanıyorum. Şu ana kadar ciddi bir sıkıntının olmadığını öğrendik. Hayırlı olsun."

Neler oldu?
Urfa’nın Suruç ilçesinde blok oy kullandırıldığına dair gelen haberlerin ardından kentin Haliliye ilçesinden de benzer bir ihlal haberi geldi.

Suruç’ta baba ve iki oğlunun ölümü olayına karışan AKP’li milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız’ın, çok sayıda silahlı koruma ile ilçedeki okulları tek tek dolaşarak HDP’nin sandık görevlilerini darp ettiği ve partisi ile Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan lehine blok oy kullandırttığı bildirildi. Sandıklarda AKP’liler tarafından toplu ve açık şekilde oy kullanıldığı görüntülere de yansıdı.

Haliliye’de bulunan Uluhan Ortaokulu’nda müşahit olarak bulunan Sadettin Ersin Gül is oy kullanma işlemleri başlamadan önce okula gittikleri sırada okul müdürü tarafından, “Burada daha önce de kan döktük, yine dökeriz” tehdit edildiklerini ve ardından başka bir sandıkta bulunan arkadaşlarının darp edildiğini belirtti.

Ayrıca Haliliye’de ilçesindeki Uluhan İmam Hatip Ortaokulu’nda CHP’li sandık görevlileri darp edilerek dışarı çıkarıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ABD Meclisindeki Başörtü Yasağını Kaldıracak mı?
ABD Meclisindeki Başörtü Yasağını Kaldıracak mı?
Eren Orbey Rhodes Bursu kazandı
Eren Orbey Rhodes Bursu kazandı