Türkiye'de seçimlerle ilgili Ulutaş'ın Analizi

Amerika Birleşik Devletleri'nde ki basın kuruluşları Türkiye'de geçen hafta yapılan Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili olumsuz haber ve yorumlar yapılıyor. Mimai Herald gazetesinde Türkiye seçimleri ile ilgili yayınlanan makalede ise Türkiye'nin modern yüzü anlatılıyor. Mehmet Yaşar Ulutaş'ın kaleme aldığı makalenin başlığı Türkiye'de ilerleme...

Türkiye'de seçimlerle ilgili Ulutaş'ın Analizi
01 Temmuz 2018 - 14:22 - Güncelleme: 01 Temmuz 2018 - 20:44

Pazar günü Türkiye'de tatildeydim ve başkanlık ve parlamento seçimlerine tanıklık edebildim. Demokrasi bir kez daha galip geldi.

Görevdeki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni hükümet sistemine göre %52.5 oyla Türkiye'nin ilk cumhurbaşkanı seçildi. Mevcut iktidar partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi tüm oyların yüzde 42'sini kazandı.

Hem Erdoğan hem de AK Parti için hak edilmiş bir zaferdir bu. 2002'den bu yana, AK Parti kapsamında, Türkiye ekonomisi ortalama yüzde 5'ten fazla büyüdü ve GSYH 3.500 $ 'dan 10.500 $' a yükseldi. Türkiye, IMF'ye borçlarını ödedi ve kendi yüksek teknoloji silahlarını ve insansız hava araçlarını üretmeye başladı. Ticari ve askeri uçakların yanı sıra otomobil üretimi de yapılıyor. AK Parti Türkiye’yi ayrıca, 2007, 2013 ve 2016 yıllarında üç darbe girişiminden korudu.

1946'dan bu yana yerleşik bir demokrasi ile Türkiye, diktatörlük, kısıtlı özgürlük ve ulusal kaynakların kötüye kullanımıyla uğraşan diğer Müslüman ülkelerin vatandaşları için rol modeli ve umut haline gelmiştir.

Yeni hükümet ve Türk vatandaşları için başarı ve ilerleme ve refah diliyorum.

Ayrıca, yeni sistemin ve seçim sonuçlarının Türkiye ve ABD'ye ilişkilerini geliştirmek için yeni bir şans sunacağına inanıyorum.

MEHMET Y. ULUTAŞ
Miami Asyalı Amerikalılar Danışma Kurulu Eski Başkanı

T. Y. Lin international Mühendislik Firması

Türk Amerikan Diyanet Vakfı Florida Şubesi – Başkan

Güney Florida Müslüman Dernekler Birliği – Yönetim Kurulu Üyesi

Güney Florida Müslüman Oy Verenler Destek Vakfı – Florida Yönetim Kurulu Üyesi

MUSIAD A.B.D. Üyesi

Miami Üniversitesi Türk Ögrenci Derneği – Eski Başkan Yardımcısı

Florida Uluslararası Üniversitesi – Konuk Eğitmen

Florida Türk Ögrenci Derneği – Eski Yönetim Kurulu Üyesi

Miami Herald Gazetesi – Okur Düşünceleri Köşesi Yazarı

Amerikan Gazileri Hastanesi Takdir Sertifikasi Sahibi

YORUMLAR

  • 0 Yorum