Türkiye’den ABD’ye İran Resti

Türkiye'den ABD'ye İran Resti

Reuters ajansı, bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisine dayandırdığı haberinde '4 Kasım’a kadar İran’dan petrol alımını sıfırlayın' şeklinde bir girişim başlattığını duyurdu. Bakan Zeybekci, “ABD Ticaret Bakanlığı kararları bizi bağlamaz. Biz Türkiye’nin çıkarları için uygun gördüğümüz gibi hareket ederiz."dedi.

27 Haziran 2018 - 21:30

Reuters ajansı, bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisine dayandırdığı haberinde '4 Kasım’a kadar İran’dan petrol alımını sıfırlayın' şeklinde bir girişim başlattığını duyurdu.

'UYGUN GÖRDÜĞÜMÜZ GİBİ HAREKET EDERİZ'

Dünya gazetesinin aktardığına göre, Zeybekci, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında bu haberin hatırlatılarak değerlendirmesinin istenmesi üzerine konuştu. Zeybekci, “ABD Ticaret Bakanlığı kararları bizi bağlamaz. Biz Türkiye’nin çıkarları için uygun gördüğümüz gibi hareket ederiz. Bizi Birleşmiş Milletler Kararları bağlar. Biz ancak BM kararlarını tanırız. Dost ve kardeş İran’ın mağdur edilmemesine özen gösterilmesine çalışırız” yanıtı verdi.

Zeybekci, ABD Ticaret Bakanlığı yetkililerinin, aralarında Türkiye’nin de olduğu ülkelerden çelik ve alüminyum ürünlerine ilave vergi getirilmesi sürecinde Avrupa ve diğer ülkeleri suçlamasına tepki gösterdi.

'KARAR ÖNCESİ DEFALARCA GÖRÜŞMEK İSTEDİK'

ABD yetkilisinin “Biz sorumlu davrandık, Avrupa ve diğerleri uzlaşmadı” yönündeki ifadesine, “Sanki kendilerini tarif ediyorlar” yanıtını veren Zeybekci şu ifadeleri kullandı:

“Karar öncesinde hiç diyalog kurmadılar, doğrudan kararı uygulamaya geçtiler. Yazılı olarak biz defalarca görüşme isteği bildirdik, Büyükelçimiz de çalıştı. Son olarak Bakan Yardımcımız gitti."

Zeybekci, ABD’nin çelik ve alüminyuma ilave vergi koyma kriterlerinin, ABD’nin açık vermesi ve küresel terörle mücadeleye katkı verilmemesi olduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin her iki kritere de uymamasına rağmen ilave vergiye maruz kaldığını, buna misilleme olarak da 22 ABD menşeli ürüne Türkiye’nin ilave vergi koyduğunu hatırlattı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turkey Says Khashoggi Killers May Have Taken Body Parts Out of Country
Turkey Says Khashoggi Killers May Have Taken Body Parts Out of...
NY Times'da Kaşıkçı Cinayetinin Detayları
NY Times'da Kaşıkçı Cinayetinin Detayları