Türkiye’den ABD’ye Sert Cevap

Türkiye'den ABD'ye Sert Cevap

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığından Türkiye'de ki seçim ve OHAL ile ilgili açıklamaya karşı Türkiye Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaptı. Türkiye'nin terörle mücadele konusunda hassas bir dönemden geçtiği belirtilen açıklamada şu hususlara yer verildi.

23 Nisan 2018 - 20:57

20 Nisan günü yayınlanan ABD'nin 2017 İnsan Hakları raporunda Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili kısımların  yine yanlış tasvirler, kabul edilemez suçlamalar ve iddialarla dolu olduğunun vurgusunu yapan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında "Bu DAESH, PKK-YPG, FETÖ ve DHKP-C gibi terör örgütlerine karşı haklı ve meşru mücadelemiz çerçevesinde alınması gerekli ve orantılı önlemlere karşı ABD'nin bu raporu önyargılı olarak hazırlanmış. Özellikle, içinde, ve sonuçta sahnelenen kanlı darbe girişimi, Türk devleti ele geçirmek amacıyla devlet kurumları içine sızmaya çalışan radikal terör örgütü FETÖ karşı mücadelemizi görmezden gelindi.

Gerçekten temel hak ve özgürlüklere uygun davranan ülkelerin sorumlu siyasileşme uzak tutulması gereken insan hakları gibi önemli bir konuda hareket etmeleri bekleniyor. Bu rapora aykırı bir şekilde bu sorumlulukla gerçeklik olarak bağlı terör örgütlerinin iddiaları ve suçlamaları sunarak hazırlanmıştır derin üzüntü duyuyoruz." denildi.

Açıklamada, "Her zaman dile getirdiğimiz üzere başlı başına bir insan hakları ihlali olan terörizm ile mücadelemiz kararlılıkla sürdürülürken, uluslararası yükümlülüklerimize bağlılığımız ve bu çerçevede temel hak ve özgürlüklerin daha da güçlendirilmesine yönelik çalışmalarımız kesintisiz devam edecektir." görüşüne yer verildi.

ABD NE DEMİŞTİ?

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, yıllık olarak bütün dünya ülkeleri hakkında hazırladığı 'İnsan Hakları Raporu' yayımlandı. 64 sayfanın ayrıldığı Türkiye'de OHAL'e vurgu yapılmıştı.

200 ülke için ayrı ayrı hazırlanan raporda Türkiye'ye 64 sayfa ayrıldı. Raporda, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden sonra, “Sivil liderlerin, güvenlik güçleri üzerinde etkili bir kontrol sağladıkları ve darbe girişimine yanıt olarak Olağanüstü Hal ilan ederek, binlerce polis ve askeri personelin görevden alındığı" ifade edildi. Raporda, gözaltına alınan şahısların işkence gördüğü iddiaları en önemli insan hakları sorunu olarak gösterildi.

Ülkenin yıl boyunca önemli siyasi zorluklar yaşadığını belirten ABD Dışişleri, Türkiye'deki OHAL'in sürekli uzatıldığına dikkat çekerek, 'bu durumun, toplum ve kurumlar üzerinde birçok temek özgürlüklerin kısıtlanmasına neden olduğunu' savundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uyumlu çift: Hacı Sabancı-Nazlı Kayı
Uyumlu çift: Hacı Sabancı-Nazlı Kayı
Doğa Rutlay: 'Hastanedeki ikinci günden bu fotoğraf'
Doğa Rutlay: 'Hastanedeki ikinci günden bu fotoğraf'