• Reklam

Türkiye'den Amerika'ya Bir Girişim Hikayesi

Akif Duman, Türkiye’deki kariyerini bırakıp Amerika Birleşik Devletleri'ne gelen biri. Her şeyi arkasında bırakan ve kendi işini kuran Duman, dondurma arabasıyla 6 ay çalışıp geri kalan 6 ayda kendine zaman ayırıyor.

Reklam
Reklam
Türkiye'den Amerika'ya Bir Girişim Hikayesi
28 Ağustos 2020 - 00:23 - Güncelleme: 28 Ağustos 2020 - 00:38
Reklam

Esinay Özyurtdaş'ın haberi
Öncelikle Sizi Tanıyalım

 
Gurbetçi bir ailenin çocuğu olarak Fransa’da doğdum aslen Adanalıyım. 8 yaşına kadar Fransa’da yaşadıktan sonra ailemin vatan özlemi ağır bastı ve 1984 yılında döndük. Su ürünleri mühendisliği bölümünü bitirdim. Profesyonel dalgıç ve kaptanım. Binin üzerinde dalış yaptım. Dalış hobi olarak yapılınca güzel ama iş olunca zevki kaçıyor. İki yıl açık denizde işletmenin balık yetiştirme bölümünün mühendisliğini yaptım. Adana’da zincir mağazaları olan şirkette müdür yardımcısı oldum. Şansıma 40 kişinin içinden seçildim. İstanbul’a satın alma departmanına müdür yardımcısı oldum 10 yılın sonunda da ayrıldım.
 
“1300 Personelli Bir Şirkette En Üst Seviyede Yöneticilik Yaparken Gelip Burada Dondurma Satmak Benim İçin İlginç Bir Tecrübe Oldu.”
 
Mühendis olmanız için analitik bir zekaya sahip olmanız gerekiyor değilse de evrilmeniz şart. Satın alma işi de aritmetik ve analitik gerekiyor. Emeklilikte sayfiye yerler düşünürken ben tam tersi kozmopolit bir yere geldim. Umuyorum ki her şey güzel olacak derken Akif Bey,  halinden bir hayli mutlu görünüyor.
 
Amerika fikrini soruyorum benim gibi üniversite arkadaşı vesile olmuş :)
 
Akifciğim gel seni Amerika’ya götüreyim dedi. Bende değişiklik olsun dedim :) Yüksek lisansımı yapıp mühendis olarak devam etmek istiyordum ama dondurmacı arkadaşlarla tanışınca fikrim değişti. Kendi işimi yapıyorum şimdi. Dondurma kamyonuna ortak olan girişimcimiz ileride birkaç kamyon alıp Amerika’yı keşfe çıkmayı hedefliyor.
 
Amerika’da yazları pek popüler dondurma :)
 
Cüzzi bir yatırımla başladım bende herkes gibi. Yılın 6-7 ayı bu işi yapabiliyorsunuz sonrası da tatil tabii. İngilizceyi sormama gerek kalmadan gözlem yaparak keşfediyorum. Sormama gerek kalmadan kendince yorumluyor:” Hiç İngilizce bilmesenizde herkes sizinle aynı seviyede bir şekilde anlaşabiliyorsunuz.” Çünkü Amerika göçmen şehri ve herkesi kucaklıyor.
 
Dünyada En Çok İkinci Dil Bilen Ülke mi?
 
İnsanlar bir anadilin yanında bir de İngilizce öğreniyor. Yerleştikten sonra kendi dilinizin bir önemi kalmıyor haliyle ikinci diliniz İngilizce olmak zorunda. İlk dil İngilizce ikinci dil İspanyolca üçüncü dil ise, Çince. Çünkü Amerika’nın kuruluşundan itibaren Çinliler Amerika’ya akın ediyor. Her yerde China Town adında yemek kültürlerinin ağırlıkta olduğu yerler var.
 

 
 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com