• Reklam

Türkiye'den Amerika'ya İşçi Getirme: EB3 Vizesi

Amerika'da işyeri sahibisiniz ve yanınızda Türkiye'den tanıdığınız birilerini çalıştırmak istiyorsunuz! Ya da tam tersi; Türkiye’de yaşıyorsunuz ve Amerika'da işyeri sahibi olan tanıdığınızın yanında çalışmak istiyorsunuz! İşte bu haber tam da sizin için!

Reklam
Türkiye'den Amerika'ya İşçi Getirme: EB3 Vizesi
04 Eylül 2020 - 13:42 - Güncelleme: 04 Eylül 2020 - 13:49
  • Reklam

EB3 Vizesi: Yabancı Nitelikli İşçilerin Amerika’da Çalışabilmesinin Kolay Yolu

EB3 Vizesi, diğer adıyla istihdam bazlı Green Card Amerika’da çalışmak için farklı bir fırsat sunmaktadır. Özellikle son yıllarda Amerika’da yatırım yapmak, şirket kurmak veya ticaret yapmak bir çok insanın hayali haline gelmiştir. Ancak  ABD’de işsizliğin 1969’dan beri en düşük oran olan %3.6 ‘ya gerilemesi, özellikle işini büyütmek isteyen şirketlerin nitelikli işçi bulmasını zorlaştırmaktadır. Bu durumun sonucu olarak işverenler nitelikli işçi ihtiyacını karşılamak için yurtdışına yönelmektedir. Bundan dolayı Green Card imkanı sunan EB3 Vizesi Amerika’da çalışmak isteyen nitelikli işçiler için önemli bir fırsattır.

Aslında Green Card alma yollarından birisi olan EB3 (Employment Based), çoğunlukla EB3 vizesi olarak bilindiği için yazıda EB3 Vizesi olarak kullanılacaktır.

Green Card olmadan Amerika’da çalışmak amacıyla yurtdışından getirilmesi planlanan nitelikli işçiler için kullanılabilecek geçici vizeler yanında EB3 Vizesi ile doğrudan Green Card’a başvuru imkânı da bulunmaktadır. Hatta geçici çalışma vizeleri olan H-1B, L-1 ve O-1’in çalışan veya işverenlerden bir çok yeterlilik şartları istiyor olmasına karşın EB3 Vizesi ile bir işverenin sponsorluğunda ve çalışılacak yerde yeterli Amerikalı işçi bulunamadığının ispatlanmasını sağlayan Labor Certification’ın alınması durumunda Green Card başvuruları daha kolay yapılabilmektedir.

Amerika’da çalışmak isteyenler için EB3 Vizesi ile Green Card başvurusu yapmanın en önemli zorluklarından bir tanesi uygulanan kotalardan kaynaklanan bekleme süreleridir. Halihazırda Çin ve Hindistan gibi ülkelerin vatandaşları dışında kalanlara uygulanan EB3 Green Card Vizesi kotasının müsait olması, yurtdışından EB3 Green Card yoluyla personel getirmek isteyenlere bir fırsat sunmaktadır. Bu prosedürün nasıl işlediğini aşağıdaki şekilde kısaca özetleyebiliriz:

EB3 Vizesi ile Green Card Alma Süreci

EB3 Vizesi ile Green Card alarak Amerika’da çalışmak konusundan bahsetmeden önce belirtmek gerekir ki; USCIS nitelikli işçiyi, ilgili konuda en az iki yıl tecrübe sahibi kişiler olarak tanımlamaktadır. Ek olarak, EB3 Vizesi alabilmek için söz konusu işin en az iki yıl tecrübeli bir işçinin yapabileceği bir iş olduğunun gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca EB3 Green Card başvurusu için bu işin geçici veya sezonluk bir iş olmaması zorunludur. Diğer taraftan EB-3 yani İstihdam Bazlı Göçmenlikten faydalanmak isteyen işverenin iki yıl deneyim şartını sağladığını kanıtlaması elzemdir. Örneğin Amerika’da çalışmak için bir araba tamirhanesine usta alınmak istendiğinde alınacak kişinin usta olabilmesi için en az iki yıllık tecrübe sahibi olmasının beklenmesi mümkündür. Bu durumda söz konusu pozisyon için nitelikli isçi kategorisinde başvuru yapılabilmektedir.

EB3 Vizesi ile Green Card Alarak Amerika’da Çalışmak için PERM Süreci

EB3 Vizesi ile Green Card almak ve Amerika’da çalışmak için İşveren PERM (Program Electronic Review Management) adı verilen prosedür ile Çalışma Bakanlığı’ndan (Department of Labor) işverenin bulunduğu bölgede yeterli Amerikalı nitelikli işçi bulunmadığını göstermesi gereklidir. Ayrıca söz konusu yabancının Green Card alarak Amerika’da çalışmasında Amerikalı işçilerin çalışma koşullarını olumsuz yönde etkilemeyeceğini ispatlaması zorunludur. PERM süreci tamamlandıktan sonra yabancı nitelikli işçi, Amerika’da sürekli çalışma ve oturum izni almasını sağlayan I-140 Formu ile UCSIS’e Green Card için başvuru yapılabilmektedir. Bu başvuruda USCIS hem işverenin işe alınacak çalışanın ücretini ödeme gücünü, hem de ilgili personelin işle alakalı kriterleri karşılayıp karşılamadığını inceleyerek bir karar verecektir. Bu başvurunun onaylanması akabinde ise yurt dışından getirilmesi düşünülen nitelikli işçi adayı ABD konsolosluğuna giderek EB3 Vizesi ile Green Card başvurusunun son sürecini başlatacaktır.  

EB3 Vizesi ile Green Card alarak Amerika’da çalışmak için yapılan bu başvurunun bir hata meydana geldiğinde önemli zaman, emek ve maddi kaynak kaybına sebep olacak uzun ve karmaşık bir süreç olmasından dolayı alanında uzman avukat gözetiminde yürütülmesi büyük öneme sahiptir.

Amerika vizesi, Amerika'da yatırım ve göçmenlikle ile ilgili daha fazla bilgi için takipte kalın…

New York, New Jersey ve Texas’taki ofisleriyle hizmet vermekte olan John Onal & Associates PC Hukuk Bürosu, EB3 vizesi konusunda profesyonel destek sağlamanın yanında, Green CardAmerika’da şirket kurmak ve Amerika vatandaşlığı başvuru süreci, ABD turist vizesi ve diğer tüm Amerika vizelerinin başvurusu ve yenilenmesine kadar oldukça geniş bir çerçevede yetkin avukatlar ve alanında uzman ekibiyle sizlere destek için hazırdır.

Ayrıca Amerika'da yatırım, Amerika’da marka, patent ve göçmenlik ile New York, New Jersey ve Texas’ta kişisel yaralanma hukukuyla ilgili haklarınızın ihlal edilmemesi için hukuk büromuz ile çalışmanız lehinize olacaktır. Amerika turist vizesi, diğer ABD vizeleri ya da göçmenlik sorunlarıyla ilgili en güncel bilgilere ulaşmak için sitemizi, sosyal medya hesabımızıYoutube kanalımızı ve blog sayfamızı takip edebilirsiniz.

John Onal & Associates PC Hukuk Bürosu, EB3 vizesi ve diğer çalışma vize süreçlerini takip etmenin yanında yatırımcılara da tüm eyaletlerde danışmanlık hizmeti vermektedir. Ekibimiz Amerika’da şirket kurmak, gerekli fizibilite çalışmalarını yapmak, pazar ve müşteri analizi konularında yardımcı olmak, yatırım, gayrimenkul, marka, patent ve telif hakları konusunda ileri düzeyde deneyim ve birikime sahiptir. Müşterilerini federal ölçekte ve uluslararası düzeyde temsilin yanında danışmanlık yapmakta ve her koşulda onların çıkarlarını korumaktadır. Avukat Onal ve ekibi, müvekkillerinin uluslararası seviyede başarılı bir ticaret yürütmesi konusunda vizyon odaklı olarak patentleme, marka alımı ve patent hakları projeleri geliştirmekte ve bu hakları korumak için özenle çalışmaktadır.

Özellikle New York’ta Türk avukat dendiğinde ilk akla gelen hukuk firmalarından birisi olan firmamız, Türkçe avukatlık hizmeti almak isteyen müşteri ve müvekkillerimize de hizmet vermekte ve Amerika’da Türk avukat ile çalışma avantajı sunmaktadır. Başta ABD vizeleri, marka-patent alımı konularında olmak üzere her türlü hukuki sorununuzda profesyonel destek ya da danışmanlık için büromuzu doğrudan ziyaret edebileceğiniz gibi e-mail veya telefon aracılığıyla da bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca ABD vizeleri ya da diğer konularla ilgili büromuza gelmeksizin doğrudan kurum avukatlarımız olan Avukat Fatih Yiğit, Avukat John Sercan Önal, Avukat Murat Bayram ve Avukat Ahmed Davut Atik ile görüşmek için randevu oluşturabilirsiniz.”

Kaynak: https://www.jonallaw.com/
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com