Türkiye Dönüşü JFK'de 3 Saat Sorgulandı

Amerika Birleşik Devletleri'nin New Jersey eyaletine bağlı Prospect Park Muhammed Khairullah Türkiye dönüşü New York JFK havalimanında 3 saat sorgulandı. Amerika'da Müslümanlara yönelik baskılar son yıllarda daha da arttı.

Türkiye Dönüşü JFK'de 3 Saat Sorgulandı
15 Eylül 2019 - 20:03

13 yıldır, Amerika Birleşik Devletleri'nin New Jersey eyaletine bağlı Prospect Park'ta belediye başkanlığı yapan Muhammed Khairullah geçtiğimiz ay  JFK Uluslararası Havalimanı'nda üç saat boyunca tutulduğunu, teröristleri tanıyıp tanımadığını ve telefonuna zorla el konulmak istendiğini söyledi. Aslen öğretmen olan ve bir Devlet okulunda yöneticilik yapan Khairullah, “Bu kesinlikle benim bildiğim Amerika değil. Yasalarımızı ve Anayasamızı çok iyi biliyorum. Bu bir Anayasa ihlalidir. " şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Khairulllah'ın açıklamasının ardından Sivil Toplum temsilcilerinin yanısıra Müslüman Amerikalılar orantısız bir şekilde gözaltına alındıklarını ve elektronik cihazlarını aradıklarını zorla el konulduğunu açıkladı.

Prospect Park belediye başkanı olan Mohamed Khairullah, geçen ay eşi ve çocukları ile birlikte eğitim gördüğü Türkiye'ye uğramış orada bir hafta kaldıktan sonra THY ile Amerika'ya gelmişti.   

Genelde Türk uçaklarından inen yolculara bu uygulamayı yaptıklarını belirten Khairullah “Bilinen ve şüpheli teröristlerin fotoğraflarını gösterip tanıyıp tanımadığım soruldu. Bir liste var bir çoğu Amerikalı onlar düzenli olarak havaalanlarında tutuluyor. Geçtiğimiz hafta, Virginia’daki bir federal hakim gözetim listesinin anayasaya aykırı olduğuna hükmetti." dedi.

Teröristlerle tanıştınız mı?

Eşi ve 1, 2, 9 ve 10 yaşlarında dört çocuğu olan Khairullah, Türkiye'de bir süre tatil yaparak İstanbul'un çevresindeki tarihi yerleri ve ünlü bir camiyi ziyaret ettiler. Khairullah kardeş şehir için farklı şehirlerin belediye başkanları ile bir araya geldi.

Khairullah 2 Ağustos günü pasaport işlemleri bittikten sonra kapıdaki CBP memurları, durdurduklarını söyledi. Tarama sırasında, ona kolejde ne okuduğunu, nerede çalıştığını, annesinin adını, takma adlarını ve nereye gittiğini sorduğunu söyledi.

Khairullah, terörist hücrelere sahip herhangi bir şehri ziyaret edip etmediğini ve şahsen herhangi bir teröristle görüşüp görüşmediğini sorduğunu söyledi.

Bunu hakaret olarak algıladığını anlatan Khairullah “Bu, Müslümanların ve Araplara yönelik basmakalıp klişeleşmiş sorular.” diye konuştu. Maillerine ve telefondaki mesajları kontrol edilmesine müsaade eden Belediye Başkanı, "Telefonuma el konulmak istenince bende Avukat istediğimi söyledim. Buna rağmen telefonuna el konulan Khairullah, "Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi'nin New York bölümünden bir avukat araya girip geri almasına yardımcı olana kadar 12 gün telefonuma el koydular." dedi.

Khairullah’ın ailesi 1980’de Suriye’de zulümden kaçtı ve 1991’de gençken ABD’ye taşınmadan önce Suudi Arabistan’da yaşadı. Passaic County Teknik Enstitüsü'nde eğitim şefi olan 44 yaşındaki Khairullah, ayrıca para, farkındalık yaratmak ve tedarik sağlamak için Suriye, Türkiye ve Bangladeş'te mülteci kamplarını ziyaret eden insancıl çalışmalar yürütüyor.   

Geçmişi göz önüne alındığında, Khairullah, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki özgürlükler için takdir topluluğunu hissettiğini ve bu da topluma hizmet etmek istediğini belirtti. Eski bir gönüllü itfaiyeci olan 2001'de Prospect Park konseyine seçildi ve 2006'dan beri belediye başkanı oldu.

New York Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi'nin dava müdürü Ahmed Mohamed, insanları elektronik cihazlarının kilidini açma ve teslim etme konusunda uyardı. Yetkili makamların içerikleri indirebilir, kopyalayabilir ve FBI gibi diğer federal kurumlarla paylaşabilir. Ajanslar mesajları ve mayın bilgilerini sadece telefon sahibinden değil, arkadaşlarından, ailesinden ve çalışanlarından da görebilir. 

“Sizin için özel bilgileri paylaşmak zorunda kalmamak bir Amerikalı olarak sizin anayasal hakkınız” dedi. “Cihazınızın kilidini açarsanız, o cihazda sahip olduğunuz her şeyi paylaşıyorsunuzdur - her e-posta, kısa mesaj, What'sApp mesajı, şimdiye kadar yapılan her telefon görüşmesi”. 

Gözaltındaki kişi telefonun kilidini açmayı reddederse, CBP cihazı alabilir ve şifreyi dolaştırmak için telefonu "hapse atmaya" çalışabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum