• Reklam

Twitter'dan Dolandırıcıların Son Oyunu

Son günlerde mantar gibi çoğalan bir dolandırıcılık yönteminin önüne halen geçilemedi. Özellikle Twitter’da sponsorlu paylaşımlar yaparak yaşlı vatandaşları hedef alan dolandırıcılar Cumhurbaşkanlığı forsu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafını kullanıyor.

Reklam
Twitter'dan Dolandırıcıların Son Oyunu
14 Aralık 2020 - 11:34
  • Reklam
Oda TV'de yer alan haberlere göre, Vatandaşları dolandıran zanlılar, kredi kartlarının aidat bilgilerini sorgulamak vaadiyle kişisel bilgilerini alıyor. Bu şekilde internetten kart bilgileriyle alışveriş yapıyor ya da kredi kartı hesaplarını boşaltıyor.


Phishing denen dolandırıcılık yöntemi, genelde bir kişinin şifresini veya kredi kartı bilgilerini öğrenmek amacıyla kullanılıyor.

Bir banka veya resmi bir kurumdan geliyormuş gibi hazırlanan tweet, e-posta ya da web sayfası yardımıyla bilgisayar kullanıcıları sahte sitelere yönlendiriyor ve kullanıcı bilgileri çalınıyor.

Phishing saldırıları için bankalar, sosyal paylaşım siteleri, e-posta servisleri, online oyunlar vb. sahte web sayfaları hazırlanıyor ve bilgisayar kullanıcısından kimlik bilgileri, kart numarası, şifresi vb. bilgileri çalınıyor.

Emniyet ise bu dolandırıcılık yöntemi için sık sık uyarılarda bulunuyor.

Son yöntemde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafı kullanılarak, “Kredi kartı aidat iadenizi web sitemiz üzerinden alabilirsiniz” ifadelerini yazıyor.

Bunun için bir de E-Devlet sitesinin benzeri bir arayüz hazırlayan dolandırıcılar linke tıklayan vatandaşların kredi kartı bilgilerini istiyor.


İstenen bilgileri girenler ise kart bilgilerini dolandırıcılara kaptırıyor.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com