• Reklam
Reklam

UBER 'Ayrımcılık' Yapıyor!

Kör bir kadın, UBER'in kendisine kötü davranan sürücülerinin, müşteriler arasında ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle açtığı tazminat davasını kazandı.

Reklam
UBER 'Ayrımcılık' Yapıyor!
03 Nisan 2021 - 14:13
  • Reklam
San Francisco'da ikamet eden Lisa Irving, 14 UBER sürücüsünün kendisine karşı ayrımcılık yaptığını söyledi. Tahkim kararına göre, bazı sürücüler onu ve hizmet köpeğini araca almayı reddetti, bazıları onu erken inmeye zorladı ve bazıları da sözlü olarak taciz etti.

Sürücülerden biri Irving'in telefonuna el koyup, geri vermeyi reddetti ve ardından ona karşı sahte bir polis raporu sundu. Bir başka sürücü ise, Irving'i yolculuk boyunca sözlü olarak taciz ve tehdit etti, ona araçtan en az 15 kez çıkması için bağırdı.

Irving, iki kez de UBER aracına kabul edilmediği için, işe geç kaldığını ve ikincisinde işten kovulduğunu söyledi.

Irving'in avukatları basın açıklamasında, UBER'in iddialarına itiraz etmediğini söyledi. Ancak, bu durumdan şirketin değil sürücülerin sorumlu tutulması gerektiği şeklinde kendilerini savundular. UBER'in savunmasında, sürücülerinin çalışanlar değil, bağımsız yükleniciler olarak sınıflandırıldığı belirtildi. Ancak hakim bu iddiayı reddetti.

Kararda, "Sürücüleri ister çalışanlar ister bağımsız yükleniciler olsun, UBER yine de Engelli
Amerikalılar Yasasına tabidir."
denildi.

Mahkemenin karar kıldığı 1.1 milyon dolarlık ödemenin çoğu mahkeme masraflarına gidecek, fakat 324.000 $ doğrudan Irving'e ödenecek.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com