• Reklam

Ümran Safter, Cazın Sultanları için New York'ta

Türkiye'nin eski Washington Büyükelçisi Münir Ertegün ile oğulları Ahmet ve Nasuhi Ertegün'ün, 1930 ve 1940'lı yıllarda Büyükelçiliğin kapılarını siyahi caz müzisyenlerine açarak ırkçılığa meydan okuması, "Cazın Sultanları" ismiyle belgesel oluyor. Yapımcı Ümran Safter bu nedenle New York'a geldi.

Reklam
Reklam
Ümran Safter, Cazın Sultanları için New York'ta
28 Kasım 2019 - 15:12 - Güncelleme: 28 Kasım 2019 - 21:13
Reklam

Amerika Birleşik Devletleri'nde ırkçılığın yaygın olduğu 1930 ve 1940'lı yıllarda siyahi müzisyenlere büyükelçiliğin kapılarını açan dönemin Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Münir Ertegün ile oğullarının hikayesi, belgesel oluyor.

Irkçılığın yaygın olduğu bir dönemde Büyükelçilikte yapılan caz gecelerini ve provalarını, Türklerin kadirşinaslığını anlatan "Cazın Sultanları" isimli belgesel projesinin çekimleri, Amerika'nın New York ve Washington kentleriyle İstanbul'da devam ediyor.

New York'a gelen Ümran Safter, Mesut Gengeç, Emrah Durmuş ve Ceyhun Şenkal'dan oluşan belgesel ekibi, daha önce Washington'da Maurice Jackson, Anna Celenza, John Hasse, Larry Appelbaum, Blair Rubble, Herbert Scott başta olmak üzere pek çok akademisyen, müzisyen ve caz uzmanlarıyla röportaj yaptı.

Fotoğraf sanatçısı Ara Güler'i anlatan ve 2016'da Washington Bağımsız Film Festivali'nde "en iyi film" ödülüne layık görülen "İstanbul'un Gözü" filminin de yapımcısı olan Ümran Safter, bu proje için 3 yıldır çalıştıklarını ve çok ilginç bir hikaye olduğunu anlattı.

Dışişleri Bakanlığının desteğiyle çekilen belgesel filmin, 2020'de gösterime girecek.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com