• Reklam
Reklam

USCIS'in Getirdiği Kolaylıklar...

Avukat Remzi Güvenç Kulen, son iki hafta içinde Amerika Birleşik Devletleri Göçmenlik Bürosu'nun ve konsoloslukların bağlı bulunduğu ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaları değerlendiriyor.

Reklam
USCIS'in Getirdiği Kolaylıklar...
10 Haziran 2021 - 21:52
  • Reklam
Parmak İzi Randevusu
Bazı başvurularda göçmenlik bürosu parmak izi alınması, fotoğraf çekilmesi için 'notice' denilen bir mektup gönderiyor. Gelen bu mektupla birlikte başvuru merkezine gidildiğinde parmak iziniz alınıp fotoğrafınız çekiliyor. Verilen randevu tarihinde bir engeliniz varsa, bu tarihin değiştirilmesini talep edebiliyorsunuz. Bu da şimdiye kadar hep posta yoluyla yapılıyordu. "Katılamıyorum, lütfen başka bir randevu tarihi verin." yazılı bir başvuru talebi yapılıyordu.

Göçmenlik bürosu yaptığı yeni açıklama ile yeni mülakat isteklerinin yani erteleme taleplerinin,
bundan sonra posta yoluyla değil, sadece telefonla yapılabileceğini duyurdu. Avukat Kulen ise,
telefon ile erteleme yapmanın göründüğünden çok daha zor olduğunu ve pürüzler çıkabildiğini, bu sebeple mümkün olduğunca ertelemeyip parmak izi randevularınıza katılmanızı öneriyor.

Mülakatsız Dosyalar
Göçmenlik bürosunda iki dosya grubunda mülakat sayısının ciddi şekilde azaldığını belirtiyor Avukat Kulen. Yani dosyaların mülakatsız kabul edilmesi trendi söz konusu. Bu dosya gruplarından birincisi 'I-485' denilen işyeri üzerinden yapılan Green Card başvurularındaki son safha, yani Green Card'ı alma safhası. Trump bu kategoriye de mülakat zorunluluğu getirmişti. Fakat Biden geldikten sonra bu kategoride mülakatların iyice azaldığını ve dosyaların daha çok mülakatsız bir şekilde kabul edildiğini görüyoruz.

İkinci grup ise '730' başvuruları. Yani iltica başvurusu yapan kişilerin aileleri Amerika içerisindeyse ve bu üyelere aile birleşimi dosyası hazırlandıysa. Bunlarla ilgili mülakatları da Trump getirmişti. Yine Biden bu mülakatları da ciddi oranda azalttı, hatta bazılarına hiç mülakat uygulanmadığı bile görülüyor.

Henüz Biden yönetimi tarafından 'I-485' ve '730' dosyaları için 'artık tamamen mülakatsız kabul
yapılacaktır' açıklaması gelmedi, ancak uygulamada şu an için daha çok mülakatsız devam ediyor işlemler.

Konsolosluklarda Maske Kullanımı
Göçmenlik bürosundan gelen bir diğer açıklama da maske kullanımıyla ilgili oldu. Tam olarak
aşılanmış kişilerin artık maskesiz olarak konsolosluk işlerini halledebilecekleri duyuruldu. Yani iki doz aşınızı yaptırıp, üzerinden 15 gün geçtiyse artık tam aşılanmış kabul ediliyorsunuz.

I-9 Formu
Bir diğer açıklama da, işyerine yeni bir işçi alındığı durumlarda doldurulan 'I-9' formunun
doldurulmasıyla ilgili getirilen kolaylıkların 31 Ağustos 2021 tarihine kadar uzatılması oldu. Bu formun çalışan ve işveren tarafından işe başlandıktan sonra üç gün içinde imzalanıp dosyalanması gerekiyor. Bununla ilgili de göçmenlik bürosu bazı kolaylıklar sağladı. Formların orijinal imzalı olmasının gerekmediği gibi. Bu kolaylıklar 31 Ağustos'a kadar uzatıldı.

KAYNAK: Avukat Remzi Güven Kulen

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com