• Reklam

Uzmanlar Açıkladı: Acı Biber Ömrü Uzatıyor

ABD'li uzmanlar, düzenli olarak acı biber tüketmenin ömrü uzattığını açıkladı. İşte uzmanların ömür uzatan reçetesi...

Reklam
Uzmanlar Açıkladı: Acı Biber Ömrü Uzatıyor
22 Ocak 2021 - 03:51
  • Reklam

Amerika Birleşik Devletleri'nden, ömrü uzatan besin reçetesi geldi. ABD'nin Ohio eyaletinde yer alan Cleveland Clinic’ten bilim insanları ömrü uzatan besini açıkladı. Uzmanlar, düzenli olarak acı biber tüketmenin kanser ve kalp hastalıkları  da dahil olmak üzere hastalıklardan kaynaklanan erken ölüm riskini azaltığını söyledi.

ABD’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, bilim insanları Çin ve İtalya'da yapılan çalışmaları gözden geçirerek 570 bin kişiye ait sağlık ve beslenme verilerini inceledi. Araştırma sonucunda düzenli olarak acı biber tüketmek ömrü uzattığı ortaya çıktı.

İltihaplanmaya, Tümöre, Obeziteye Karşı Savaşıyor
Araştırmacılar, bibere acı tat veren ve bir antioksidan olan kapsaisinin, iltihaplanma ve tümörlerle savaşmaya yardımcı olarak kan şekeri seviyelerinin kontrol altında tutulmasını sağladığını, böylelikle hem diyabete hem de obeziteye karşı koruma sağladığını söyledi.

"Anti Kanser Etkisi Var"
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta da kırmızı acı biberin haftada en az iki kez tüketilmesini önerdi. Prof. Dr. Küçükusta, "İltihap giderici ve anti kanser etkisi var. O yüzden sofranızdan eksik etmeyin" diye konuştu.

"Kalp Damar Hastalıklarına da İyi Geliyor"
Küçükusta, “Son yıllarda yapılan üç büyük araştırmada acı biber tüketiminin kalp damar hastalığına bağlı ölümler başta olmak üzere birçok rahatsızlığa bağlı ölümleri önlediği ortaya çıktı” dedi.

"Sofralardan Eksik Edilmemeli"
Haftada en az iki gün sofralarda acı biber bulundurulması gerektiği söyleyen Küçükusta, “Kırmızı acı biberin sağlıklı yaşamak için sofralarımızda olması gerekiyor. Kırmızı acı biberin iltihap giderici ve anti kanser etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Kırmızı biberin, bağırsak bakterilerinin dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkan obezite ile diyabet, kalp damar rahatsızlıkları ve kanserlerin önlenmesinde işe yarayabileceğini gösteren bulgular var” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeniçağ


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com