Uzun Yolculuk Amerika’ya Göç Belgeseli

Uzun Yolculuk Amerika'ya Göç Belgeseli

Yönetmen Mesut Gengeç Amerika'ya göç eden iki dedesinin izini sürerek, 1900'lü yılların başında Anadolu'dan Amerika'ya yapılan göçleri anlatıyor. Amerika Nüfus Arşivi kayıtlarına göre 400 bin Osmanlı vatandaşının Amerika'ya göç etti. İşte O belgeselin fragmanı...

23 Haziran 2019 - 09:57 - Güncelleme: 23 Haziran 2019 - 10:53

Amerika'ya göç eden 400 bin Osmanlı'dan 50 bini Müslümanlardan oluşuyordu. Uzun Yolculuk belgeseli de Anadolu'dan Amerika'ya yaşanan zorlu göç hikayesine odaklanıyor. 

Filmin yönetmeni Mesut Gengeç ise, "Belgeselde röportajları yer alan öyle tanıklarımız vardı ki, 3'ü şu an hayatta değil. Belgeselde Türk ve Amerikalı tarihçi ve araştırmacılarla yapılan röportajlar yer alıyor. Aynı zamanda Amerika'ya göç eden Türklerin çocukları ve torunları da belgeselde önemli anlatıcılar. Hazırladığımız dramalarda ise gazeteci-yazar Bülent Günal'ın 'Harputlu Hasan' romanından esinlendik. Hasan ve Hamit adında iki çocuğu 1914 yılında Harput'tan yola çıkardık; onların gözünden Anadolu'yu katedip Amerika'ya ulaştık. Belgeselde yıllar sonra Harput'a dönüşünü de yansıttık." dedi.

Yurt dışındaki uluslararası festivallerde de gösterilecek "Uzun Yolculuk" belgeseli, Türkiye'de başta Elazığ, Bingöl, Kapadokya, Foça, Gökçeada; ABD'de ise New York, Ellis Adası, Boston, Salem olmak üzere 15 ayrı noktada çekildi.

Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün desteklediği ve drama canlandırmaların yer aldığı Uzun Yolculuk'ta Ali Sürmeli, Rıza Akın, Coşkun Çetinalp gibi ünlü oyuncular rol aldı. 120 dakikalık belgeselin metin yazarı ve genel koordinatörlüğünü Bülent Günal'ın, proje sorumluluğunu Yılmaz Aydın'ın, editörlüğünü Cansu Oyan ve Ceyhun Şenkal'ın üstlendiği belgeselin müziklerinde ise Vatanım Sensin, Payitaht Abdülhamid, Seddülbahir 32 Saat dizilerinin de müziklerini yapan Yıldıray Gürgen'in ismi var.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Harvard'ta Ortalığı Karıştıran Çöpçatan Uygulaması
Harvard'ta Ortalığı Karıştıran Çöpçatan Uygulaması
Tolga Karel: Senin gibi sığır düşüncelilerden...
Tolga Karel: Senin gibi sığır düşüncelilerden...