• Reklam

Vali Cuomo, Covid-19 Rakamlarıyla Oynamış

Vali Cuomo, Covid-19 test sonuçları pozitif çıkmasına rağman, 9.000'den fazla yaşlı insanı, salgının ilk günlerinde bakımevlerine geri göndermiş. Federal soruşturma olasılığı ve Trump'a açık vermemek için de, rakamları aylarca gizlemiş.

Reklam
Vali Cuomo, Covid-19 Rakamlarıyla Oynamış
15 Şubat 2021 - 13:18
  • Reklam
The Associated Press'in elde ettiği belgelere göre, salgının başladığı dönemde Vali Andrew
Cuomo'nun direktifiyle 9.056 hasta huzurevlerine salıverildi.

AP, bildirilen bu rakamın, eyaletin sağlık bakanlığı tarafından daha önce yayınlanan rakamdan, yüzde 40 daha yüksek olduğunu belirtti.

Uzun Süreli Bakım Topluluk Koalisyonu'nun yönetici direktörü Richard Mollot, "Şeffaflığın olmaması ve önemli verilerin parçalarının gizlenmesi, bakım tesislerinde neler olup bittiğinin hem kapsamını hem de ciddiyetini anlama becerimizi baltaladı." dedi.

Rapor, huzurevlerinin korona virüslü kişileri reddetmesini yasaklayan 25 Mart yönergesinin, virüsün yayılmasına yardımcı olup olmadığını sorgulamaya başladıkları sırada ortaya çıktı.

New York Başsavcısı Letitia James, Ocak ayı sonlarında, Cuomo yönetiminin huzurevinde meydana gelen ölümleri yüzde 50'ye varan oranda eksik bildirdiğine dair bir rapor yayınladı. Cuomo, huzurevi ölümlerinin gerçek sayısını gizlediği için eleştirildi, çünkü New York, hastanelere nakledilenleri değil, sadece huzurevinde ölenleri sayıyordu.

New York House GOP milletvekilleri, geçen hafta Adalet Bakanlığı'na, salgın sırasında New York'un huzurevlerine yaptığı muamele nedeniyle Cuomo'yu mahkemeye çağırmasını talep eden bir mektup gönderdiler.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com