Virginia'da Silah Lobisinden Gövde Gösterisi

Amerika Birleşik Devletleri'nin dört bir yanından gelerek Virginia eyaletinin başkenti Richmond'ı basan on binlerce protestocu arasında kamuflaj üniforma giyip tabanca ve makineli tüfekler kuşanmış silah lobisi ve aşırı sağcı milis mensupları da vardı. Onlar Trump lehine slogan, Trump onlara destek tweeti attı.

Virginia'da Silah Lobisinden Gövde Gösterisi
21 Ocak 2020 - 10:34

 Virginia eyaleti, Demokrat Partili Vali Ralph Northam'ın Kasım 2019 seçimlerinde hem eyalet senatosu hem eyalet meclisinde Demokrat Parti'nin çoğunluğu kazanmasıyla elinin güçlenmesinin ardından çıkarmaya çalıştığı çok sıkı silah kontrolü yasalarına karşı silah yanlılarının protestolarına sahne oldu.
NRA örgütledi
Bir numaralı silah lobisi Ulusal Tüfek Derneği'nin (NRA) örgütlemesinin de etkisiyle ABD'nin dört bir yanından on binlerce protestocu dün Virginia eyaletinin başkenti Richmond'ı bastı.
Aralarında silahsız halde gelerek festival havası estirenler olduğu kadar kamuflaj üniforma giyip tabanca ve makineli tüfekler kuşanarak gövde gösterisi yapan silah lobisi ve aşırı sağcı milis mensupları da vardı. 
'Burada durduramazsak diğer eyaletlere de sıçrar'
Teksas'tan Virginia'a protesto için gelen ve  Smith & Wesson tüfek ile 40 kalibrelik tabanca taşıyan Teri Horne, "Burada olan bitenler durdurulmazsa başka eyaletlere sıçrar. Şimdi onları Virginia'da durduramazsak diğer eyaletlerde de silahlarımızın peşine düşeceklerdir" dedi.  

Vali Northam, eylem öncesi Kongre alanında silah taşınmasını yasaklarken, Kongre önündeki meydana girmek isteyenler önce güvenlik kontrolünden geçirildi, silahı olanların silahları alındı.

Kent çapında olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. 2017'de Virginia eyaletinin Charlottesville kentinde aşırı sağcıların şiddet uyguladığı ve bir can aldığı olayların tekrarlanması endişesi gerçekleşmedi.

ABD Anayasası ikinci ek maddesinin silah haklarını garanti altına almasına da vurgu yapılan protesto için ABD Başkanı bir dizi destek tweeti attı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum