Virginia'daki Uygurlu Türk, Annesini Arıyor

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sincar özerk Cumhuriyetinde sistemli olarak sürdürdüğü baskılar, Amerika Birleşik Devletleri'nin Washington D.C.'de protesto edildi.

Virginia'daki Uygurlu Türk, Annesini Arıyor
02 Mart 2019 - 21:10

Çin rejimi Batı Çin'de Müslüman Türklere yönelik baskılar yurt dışında aile üyelerini tedirgin ediyor.  Önceki gün Washington'da toplanan bir grup Uygur ve Kazak Türk'ü, Washington yönetimine çağrıda bulunarak gözaltı ve baskıların durdurulmasını istedi.

Virginia yaşayan yazılım mühendisi Ferkat Jawdat, 52 yaşındaki annesiyle 3 yıldır haber alamadığını belirterek "Xinjiang kentinde evimizde kalıyordu. Çin Polisi onları buradan alarak bilinmeyen bir kampa yerleştirdi." dedi.

Jawdat, bu zulme sessiz kalmamasını istedi.  Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Uygurlar ebeveynleri, dedeleri, teyzeleri ve amcaları ve hatta nerede olduğu bilinmeyen çocuklar hakkında bilgi alamıyoruz. Birleşmiş Milletler, ABD Dışişleri Bakanlığı harekete geçerek bu insanları bulmasını istiyoruz. Bunların çoğu Uygur Türkü olmasına rağmen Amerikan vatandaşları. Bu vatandaşlarına sahip çıksınlar." diye çağrıda bulundu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum