Washington'da Türk Kahvesi Eşliğinde Kadın Hakları Günü

Dünya Kadın Hakları Günü, 5 Aralık tarihinde Washington Türk Amerikan Derneği (ATA-DC) ve District-Maryland-Virginia Anneleri (DMV Anneleri) grubu öncülüğünde çifte kutlama ile anıldı. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 85. yildönümüne denk gelen etkinliklere yoğun ilgi gösteren katılımcılar Türk gazeteci, yazar ve belgesel yapımcısı Ayçe Bükülmeyen Özerdem’in sunumlarını dinledi.

Reklam
Washington'da Türk Kahvesi Eşliğinde Kadın Hakları Günü
07 Aralık 2019 - 21:19
Reklam

Sabah saatlerinde DMV Anneleri ve Feriha Iştar’ın evsahipliği yaptığı sunuma Washington DC ve çevre eyaletlerde yaşayan Türk Amerikalı toplum üyeleri katıldı. Tysons Corner Center’da iki yıldır hizmet veren Turkish Coffee Lady isimli kafede gerçekleşen buluşmada misafirler aynı tarihteki Dünya Türk Kahvesi Günü’nü de kutlamış oldu. Cumhuriyet Dönemi’nde mesleklerinde ilk ve öncü olan kadınların hikayeleri, engeller karşısında nasıl cesaretle ilerledikleri konu edilen yapımı hakkında konuşan Ayçe Bükülmeyen Özerdem, akşam saatlerinde ise ATA-DC’nin evsahipliğinde Türk Evinde “Öncü Kadınlar Belgeseli”nin gösterimini gerçekleştirdi.

Sözkonusu belgesel, 1933’te seçimle Aydın’ın Demircidere Köyü’ne muhtar seçilen ve köyde kumarı yasaklayıp köy gençlerinin medeni nikahla evlenmeleri konusunda yoğun çalışmalar yapan Türkiye’nin ilk Kadın Muhtarı Gül Hanım’dan, 4 yıl tek kız olarak okuduğu Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra Türkiye’nin İlk Kadın Emniyet Müdürü olan Feriha Sanerk’e, Atatürk’ün adını duyduğunda ‘sen Hakim ol’ dediği Türkiye’nin İlk Kadın Hakimi Söke’li Adalet Yılmaz’dan, NASA’da çalışan ilk Türk Bilim Kadını olan Apollon Başarı Ödülü sahibi İzmirli Astrofizikçi Prof. Dilhan Eryurt’a birçok değerli kadınin hikayesine yer verdi. Diğer yandan da Türkiye’nin ilk Kadın Ortodontist’i Ayşe Mayda’dan, İlk Kadın Valisi Lale Aytaman’a, lk Kadın Borsa Başkanı Işınsu Kestelli’den İlk Kadın Çevre Bakanı Işılay Saygın’a kadar bugün hayatta olan isimlerle röportajlar yapılarak belgesel oluşturuldu.


BELGESELDE YER VERİLEN ÖNCÜ KADINLARIMIZ:


İLK KADIN MİLLETVEKİLİ: Benal Nevzat Arıman

İLK KADIN DANIŞTAY BAŞKANI: Firüzan İkincioğulları

İLK KADIN EMNİYET MÜDÜRÜ: Şerife Feriha Sanerk

İLK KADIN MUHTAR: Gül Esin Hanım

İLK KADIN ORTODONTİST: Ayşe Mayda

İLK KADIN BARO BAŞKANI: Sema Pekdaş

İLK KADIN BORSA BAŞKANI: Işınsu Kestelli

İLK KADIN VALİ: Lale Aytaman

İLK KADIN ÇEVRE BAKANI: Işılay Saygın

İLK KADIN NOTER: Mazlume Yüce

İLK KADIN MODACI: Zuhal Yorgancıoğlu

İLK KADIN PARAŞÜTÇÜ: Yıldız Eruçman

İLK KADIN KOREOLOJİST: Filiz Eczacıbaşı Sarper (İlk Türk eserini Dünya Koreoloji Kütüphanesine sokan İlk Koreolojist)

İLK KADIN BİLİM İNSANI (NASA’da görev yapan): Dilhan Eryurt

MANİSA İLK KADIN MİLLETVEKİLİ: Sakine Öz


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam