Washington Toz Duman

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den birliklerini çekmesi ve Türkiye'nin kararlı Suriye operasyon sinyali sonrası başkent Washington D.C.'de siyaset kızıştı.

Washington Toz Duman
09 Ekim 2019 - 06:16 - Güncelleme: 09 Ekim 2019 - 06:34

Bir taraftan Trump ve Türkiye'nin operasyonunu haklı görenler diğer yandan Türkiye'ye yönelik tehditler dünya gündemine oturdu. Daha önce Türkiye'nin yanında olan, defalarca Türkiye ile ilişkilerin önemine vurgu yapan Senatör Lindsey Graham “Türkiye, Suriye’ye girerse Kongreden çıkacak geniş, derin, mahvedici ve cehennemi yaptırımlara maruz kalacak” diye açıklama yaparken, Cumhuriyetçi Senatör Bill Cassidy, ABD Başkanı Donald Trump'ın 'Suriye'den çekilme kararını gözden geçirebileceğini' düşündüğünü belirtti.

Türkiye ise sınıra askeri sevkiyatını sürdürüyor. Bölgede bir çok noktada askeri hareketlilik mevcut. Türkiye terör koridoru olan PYD'nin işgali altındaki bölgenin Suriyelilere verilmesini istiyor.

Washington'da bir grup ise algı çalışması yapıyor. Buna cevap verecek etkili bir Türk kuruluşu maalesef bulunmuyor. Tarihçi Yazar Soner Çağaptay Washington'da dillendirilen o iddialara 4 maddede şöyle cevap verdi.

Turkey-related reductionisms and falsities:

1. That Turkey is going to slaughter Kurds in Syria (No, Turkey is fighting the PKK)

2. That the YPG and the PKK are different (No, the YPG reports to the PKK) 

4.  That this is Erdogan’s war (No, Turkey is bigger than Erdogan)

Türkiye'nin Suriye operasyonu ile ilgili iddiaları ve yanlışlıklar: 1. Türkiye'nin Suriye'deki Kürtleri katleteceği (Hayır, Türkiye PKK ile savaşıyor) 2. YPG ve PKK'nın farklı olduğu (Hayır, YPG PKK'ya rapor veriyor) 4. bu Erdoğan'ın savaşı (Hayır, Türkiye Erdoğan'dan daha büyük)

YORUMLAR

  • 0 Yorum