Watchmen' Recap: The Greatest American Hero

“Bekçi” evrenini - ve süper kahraman dünyasının daha geniş dünyasını - yükselten şaşırtıcı bir bölümde - Kapüşonlu Adalet maskesiz

Watchmen' Recap: The Greatest American Hero
25 Kasım 2019 - 14:22

En belirgin ve sevilen Amerikan sanat formlarının birçoğu, daha sonra beyaz imitasyonları tarafından kamusal imgelemde hızla tutulan siyah sanatçılar tarafından icat edildi. Elvis Presley, diğerleri arasında, Chuck Berry ve Fats Domino'dan liberal bir şekilde ödünç aldı. Onlar başladıklarında, Beastie Boys ve Eminem gibi beyaz rapçiler, daha çok kurulan siyah hip-hop gazilerinden daha fazla radyo çalmayı daha kolay buluyorlardı. Quentin Tarantino'nun Oscar ödüllü estetiğinin büyük bir kısmı, kendi renk direktörleri neredeyse aynı seviyeye ulaşamayan blaxploitation filmlerinde modellenmiştir.


Amerikan müziğinin, filmlerinin ve hayatının dokusuna kültürel uygunluk dokunuyorsa, neden süper kahramanlıklar olmasın? Ya hepsinin ilk kostümlü kahramanı, bir beyaz kahraman dalgasına ilham veren bir Afrikalı-Amerikalı adamdıysa? Peki ya o kahraman gerçek kimliğini gizlice saklamak zorunda kalsaydı, hem corny çizgi romanının sevdiklerinin korunmasına ilişkin nedenleri değil, hem de cildinin renginin kendisini kanuna uygun hale getirmeye cesaret edeceğini biliyordu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum