• Reklam

Whatsapp Grupları Yasaklanacak mı?

Türkiye'de son günlerde Whatsapp gruplarında Sosyal medya ile ilgili yasal bir düzenleme çıkacağı yönünde haberler elden ele dolaşıyor. Bazıları sesli bazıları ise fotoğraflı olan paylaşımlarda Whatsapp gruplarının takip edileceği veya yasa ile kapatılacağı yönünde değişik farklı paylaşımlar. Peki bu ne kadar doğru? Bilişim hukuku uzmanlarından Avukat Gökhan Ahi bu konuya değindi.

Reklam
Whatsapp Grupları Yasaklanacak mı?
10 Nisan 2020 - 16:37
  • Reklam
Avukat Gökhan Ahi, Cüneyt Özdemir'in Youtube üzerinden yaptığı canlı yayına katılarak, bu tür haberlere yönelik olarak dikkat çekici açıklamada bulundu. 
Cüneyt Özdemir herkes can derdinde nedir bu yasa değişikliği diye sordu. Ahi ise bu tasarı haberinin hukukçuların ve siyasilerin olduğu Whatsapp gruplarında dolaştığınını dile getirerek "Ben halen kimin imzasıyla sunulduğuna erişemedim. Bir imza yok. Kim tarafından sunulduğuna dair bir yazı yok. Normalde yazması gerekiyor. Yasa teklifleri sunulurken, bunun üzerinde milletvekillerinin imzası varsa onları görüyorsunuz. Ayrıca bu hangi komisyonda onu görüyorsunuz. İnfaz yasası ile ilgili tasarı Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda devam ediyor. Ama bu yasa teklifi yok. Sosyal medya ve basında inanılmaz bilgiler dolaşıyor. Şu gelecek bu gelecek diye. Siyasiler ve hukukçularda bunun üzerine konuşuyor. Bazen torba yasa olabiliyor ama oda yok gündemde. Birileri konuşuyor konuştukları şeyin gerçek olmadığından haberleri yok. Ama son dakikada konulabilir mi? olabilir." dedi.

WHATSAPP GRUPLARINDAKİ SES MESAJLARI

Whatsapp grubundaki mesajların zincir şeklinde yayıldığına dikkat çeken Avukat Ahi "Mesela teyzemin oğlundan duydum. Amcamın damadından duydum gibi başlayan mesajlar her yerden hortluyor. Zaten bizim dezenformasyon denilen şeyin yayıldığı ortamlar genelde bu kapalı mesaj grupları. Herşeyi doğruluğunu sorgulamalıyız. Yok bütün dünya devletleri anlaşmış, herkesin hesabını kontrol edecekmişte. Bunlara hiç girmiyorum. Yıllardır var bu tür şeyler. Korku ortamı oluşturmak için böyle şeyler yayılıyor." şeklinde konuştu.

WHATSAPP UÇTAN UCA ŞİFRELİ

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarındaki paylaşımların açıkta olduğunu belirten Gökhan Ahi, "O bir yayın. Haberleşme ile yayını ayıralım. Haberleşmenin gizliliği esastır. Dokunulamaz. Ancak mahkeme kararıyla dokunulabilir. Whatsapp'ta uçtan uca şifreli bir haberleşme programı. Ele geçirebilir, ama okuyamaz çünkü şifrelidir. Bir bilgisayarda açabiliyorsanız başka bir yerdede açarız mantığı yanlış. Bu alışveriş sitelerinde de öyle. Bu bilgileri elde edebilir ama işine yarayamaz. Whatsapp mesajları gruplarda 256'ya kadar kabul ediliyor. Gruptan birinin telefonunu okutursanız tüm grupta yazılanları görebilir." diyerek teknik bilgileri paylaştı.
 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com