• Reklam

Wikileaks'in Kurucusu Julian Assange'a Af Teklifi

Amerika'da casuslukla suçlanan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın avukatı, ülkeye iade davasında çarpıcı iddialarda bulundu. Avukat Jennifer Robinson, Trump'ın Assange'a, Demokrat Parti içi yazışma ve raporlarının kaynağını açıklaması halinde af teklif ettiğini öne sürdü.

Reklam
Reklam
Wikileaks'in Kurucusu Julian Assange'a Af Teklifi
18 Eylül 2020 - 10:12
Reklam

İngiltere’nin başkenti Londra’dan Amerika'ya iadesiyle ilgili davada yargılanan Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’la ilgili çarpıcı bir iddia gündeme geldi.

Amerika'ya iadesi durumunda casusluk suçlamasıyla 175 yıla kadar hapis cezası alması gündemde olan Assange’a, Amerika Başkanı Donald Trump’tan kritik bir teklif geldiği öğrenildi.

Reuters’ın haberine göre Assange’ın avukatı Jennifer Robinson, mahkemede tanık olarak verdiği ifadede Cumhuriyetçi Parti Kongre üyesi Dana Rohrabacher ile Trump’ın seçim kampanyasında görev alan isimlerden Charles Johnson’ın bir tür af teklifi sunduğunu söyledi.

Trump adına yapılan bu teklif karşılığında, 2016’da Wikileaks’in sızdırdığı Demokrat Parti içi yazışma ve raporlarının kaynağının açıklanması istendi.

Söz konusu yazışmalar, 2016 seçimlerinde Trump’ın rakibi olan Demokrat Parti’nin adayı Hillary Clinton’a zarar vermiş, Rusya’nın seçimlere müdahalesi gibi pek çok iddia ortaya atılmıştı.

Assange’ın kurucusu olduğu Wikileaks, 2010 yılında Amerika’nin Irak ve Afganistan’da işlediği suçların da içinde bulunduğu pek çok gizli belgeyi yayınlamıştı. Amerika’nın casuslukla suçladığı Assange, 2012 yılında İsveç’te hakkında tecavüz iddiaları ortaya atılması sonucu Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’ne sığındı. Nisan 2019’da elçilikten çıkarılarak tutuklanan Assange’ın Amerika'ya iadesiyle ilgili dava sürüyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com